Stało się! K2 zdobyte zimą

Grupa nepalskich Szerpów weszła na szczyt jedynego, niezdobytego zimą ośmiotysięcznika. Informację przekazał Chhang Dawa Sherpa z Seven Summit Treks, a potwierdził ją Polski Himalaizm Zimowy.

Aktualizacja: 17.01.2021 07:53 Publikacja: 16.01.2021 10:20

fot. Maria Ly/CC BY 2.0

fot. Maria Ly/CC BY 2.0

Foto: Wikimedia

"Zrobiliśmy to!" - cieszył się Chhang Dawa Sherpa na Facebooku.

16 Jan 2021 ?????????? WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE ??The Karakorum's 'Savage...

Opublikowany przez

Chhanga Dawę Sherpę

 

Sobota, 16 stycznia 2021O 17.00 (13.00 czasu polskiego) nepalski zespół złożony z dziesięciu Szerpów dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 (8611 m). Był to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Zimowe zdobywanie K2, drugiej co do wysokości góry Ziemi, zapoczątkowali ponad 30 lat temu Polacy.

"Gratulacje dla 10 Nepalczyków którzy stanęli na szczycie! Trzymamy mocno kciuki na zejściu !" - można przeczytać na profilu społecznościowym Polskiego Himalaizmu Zimowego.

K2 ZDOBYTE ! Wejście zimowe na K2 przechodzi do historii ! Gratulacje dla 10 Nepalczyków którzy stanęli na szczycie ! Trzymamy mocno kciuki na zejściu !.

Opublikowany przez

Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

Sobota, 16 stycznia 2021

Po godz. 17 polskiego czasu cała dziesiątka wspinaczy zeszła bezpiecznie do bazy C4 na wysokości 7800 m. -Dziesięciu wspinaczy bezpiecznie dotarło do C4, wszyscy w dobrej formie - napisał Chhang Dawa Sherpa z Seven Summit Treks.

Niestety podczas historycznego wejścia na K2 doszło też do nieszczęśliwego wypadku. Podczas zejścia do biwaku w obozie 3 spadł hiszpański himalaista Sergi Mingote i nie udało się uratować mu życia. Katalończyk był kierownikiem sportowym wyprawy Seven Summits Treks. Korzystając z okresu dobrej pogody, podobnie jak inni wspinacze, realizował wyjście aklimatyzacyjne.

Polska uczestniczka wyprawy, wspinaczka Magda Gorzkowska dotarła szczęśliwie do bazy.

Unfortunately we lost Sergi ! Best climber and very good friend of us. While descending from C1 to Basecamp he suddenly...

Opublikowany przez

Chhanga Dawę Sherpę

 

Sobota, 16 stycznia 2021

W piątek zespół dotarł do obozu IV, położonego na wysokości 7800 m, przy okazji podciągając liny poręczowe. Rano czasu polskiego członkowie wyprawy informowali, że do szczytu zostało im już jedynie około 200 metrów, czyli są blisko dokonania wejścia, które nie udało się jeszcze nikomu. Jeśli potwierdzą się informacje, przekazywane przez Szerpów na Facebooku, to samo wejście zimą na wysokość 7800 m n.p.m. już jest historycznym osiągnięciem, bo tak wysoko nikt zimą jeszcze nie dotarł.

Jeden z członków wyprawy Nirmal Purja napisał w serwisie społecznościowym: "Jeszcze dziś poprowadzę zespół poręczujący na K2. Mamy nadzieję, że razem staniemy na wierzchołku."

W składzie ekipy jest też Mingma Gyale, który już wcześniej deklarował zamiar wejścia zimą na szczyt K2 i to bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Jak donosi serwis wspinanie.pl Szerpa miał najlepszą aklimatyzację z całej ekipy, a noc spędzona w obozie IV dałaby mu szansę ataku na szczyt w kolejnym wyjściu w górę. Nepalczycy planowali stanąć na wierzchołku około godziny 13 miejscowego czasu (9 rano czasu polskiego).

Polacy próbowali zdobywać K2 kilka razy. Ostatnia wyprawa miała miejsce w zimie 2017/2018. Adam Bielecki i Denis Urubko założyli obóz C3 na wysokości 7200 m, a dzień weszli dotarli 200 m wyżej. Urubko w samotnym wyjściu dotarł na wysokość 7600 metrów.

"Zrobiliśmy to!" - cieszył się Chhang Dawa Sherpa na Facebooku.

16 Jan 2021 ?????????? WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE ??The Karakorum's 'Savage...

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Inne sporty
Dominik Nowacki: W Polsce ważne jest, żeby koń zarobił
Inne sporty
Kukuczka i Messner wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa
Inne sporty
Gwiazdor WWE Bray Wyatt zmarł nagle w wieku 36 lat
Triathlon
Robert Karaś może stracić rekord świata. "Nie stosowałem dopingu"
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Himalaizm
Kolejny sukces Polaków w Karakorum. Bargiel zjechał z Gaszerbruma I na nartach
Inne sporty
Nie żyje Jan Świder. Wybitny wspinacz miał 64 lata