Ósma edycja festiwalu zacznie się w piątek 8 września, skończy w niedzielę. Organizatorzy zapewniają atrakcje, obecne w programie od 2010 roku: ultramaratoński Bieg 7 Dolin na dystansie 100 km, klasyczny Koral Maraton oraz towarzyszącą mu czteroodcinkową sztafetę maratońską, Bieg na Jaworzynę, Życiową Dziesiątkę z Krynicy do Muszyny oraz dziecięce Biegi Deptaka Krynickiego.

Przez osiem lat festiwal urósł, dodano dziesiątki nowych atrakcji (wśród nich największe wrażenie robi wielobojowy Iron Run: 9 konkurencji). Zmieniono szyld (dawniej był znany jako Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego), przede wszystkim zaś impreza stała się mocną marką bardzo cenioną przez biegaczy.

Obecny PKO Festiwal Biegowy to trzydniowa fiesta, w której liczy się zarówno dobra zabawa, jak i poważna rywalizacja gwiazd biegów górskich. W sumie to już ponad 30 konkurencji od 300 m do 100 km, dla biegaczy ulicznych i górskich, dla początkujących i doświadczonych, dla całych rodzin i indywidualistów, dla dorosłych i dzieci.

Interesujące w Krynicy jest nie tylko bieganie. Dla wielu uczestników ważnym wydarzeniem jest od lat Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze i dyskusja na wiele tematów bliskich festiwalowi: o finansowaniu masowych imprez sportowych i metodach szkolenia biegowego, by ta pasja była zajęciem zdrowym i bezpiecznym. Panele dyskusyjne prowadzą wybitni fachowcy.

Seminaryjną część festiwalu uzupełnia (już po raz trzeci) wybór najlepszych autorów i wydawców książek o tematyce biegowej. Dotychczas nagrody otrzymali Magdalena i Krzysztof Dołęgowscy za książkę „Szczęśliwi biegają ultra" oraz Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski i Damian Parol za „Kuchnię dla biegaczy. Siła z roślin".

W ten wyjątkowy weekend w Krynicy można też pójść na targi sprzętu sportowego, słuchać koncertów, oglądać zespoły taneczne.

Dla biegaczy przygotowano 588 nagród finansowych i rzeczowych. Łączna pula premii wzrosła w 2017 roku do 500 tys. złotych (jest w niej tradycyjnie losowany wśród uczestników samochód osobowy – warunkiem jest ukończenie w wyznaczonym limicie jednej z głównych konkurencji festiwalu).

Ważną nagrodą są medale wręczane na mecie każdej konkurencji, a także obecność nazwiska na liście wyników w festiwalowym dodatku specjalnym „Rzeczpospolitej".

Start w Życiowej Dziesiątce, najszybszym biegu ulicznym w Polsce na tym dystansie (bywalcy wiedzą, że lekko z górki), oznacza 6 tys. zł dla pierwszego mężczyzny i pierwszej kobiety na mecie oraz nieco mniej (800 zł) za sukces w kategorii wiekowej.

Łączna pula nagród w tym biegu to 46 tys zł. Królewski dystans 100 km w Biegu 7 Dolin to szansa wygranej po 5 tys. zł (dla mistrzyni i mistrza). W puli jest suma 72 200 zł, nagradzane są najlepsze piętnastki. Kto udanie wystartuje w nieco krótszych biegach (64, 34 i 17 km), dostanie za wygraną odpowiednio mniej.

Koral Maraton i Konspol Półmaraton też mają wydzielone pule na premie – odpowiednio w maratonie 16 800 zł (3 tys. dla zwycięzców) i 23 800 zł (3,5 tys.) na krótszym dystansie. Już drugi rok organizatorzy dodają do tej informacji istotne zastrzeżenie – każdy uczestnik festiwalu startujący w płatnych biegach musi liczyć się z możliwością kontroli antydopingowej. Badania będą wyrywkowe, wedle wskazania losu, ale będą na pewno. Odmowa oznacza natychmiastową dyskwalifikację.

PKO Festiwal Biegowy to zawsze była okazja do zabaw najmłodszych uczestników, w tym roku jednak organizatorzy obiecują więcej – Strefę Dzieci, w której od rana do wieczora można będzie grać w gry planszowe, rysować, malować, lepić, oglądać filmy i brać udział w niezliczonych konkursach.

Do wzięcia jest ponad 200 nagród, 150 losowanych z okazji udziału w konkursie „Mały sportowiec Festiwalu Biegowego na 8".

Idea jest prosta: młody człowiek zbiera punkty (pieczątki) za starty w zajęciach ze znaczkiem: FB8*. Tymi zajęciami są zarówno biegi dziecięce (Biegi Deptaka), jak i udział w konkursach plastycznych, turniejach i quizach w strefie gier, obecność w kąciku czytelniczym lub w strefie „Pyszna zabawa z Leibniz ZOO". Jak dziecko zbierze siedem lub osiem pieczątek (zapewne jeden dzień wystarczy), nagroda jest niemal murowana.

Do 8. PKO Festiwalu Biegowego zgłosiło się już blisko 10,5 tys. osób. Można zdecydować się w ostatniej chwili: numery startowe będą wydawane jeszcze na pół godziny przed startem danej konkurencji.

Nie ma limitu zgłoszeń, wystarczy się zarejestrować i stanąć na starcie.

Zapisy trwają na portalu www.festiwalbiegowy.pl.