Golfowe mecze Europy z USA to znany od 1928 roku sławny Puchar Samuela Rydera – Ryder Cup. Presidents Cup jest znacznie młodszy – narodził się w 1994 roku, ale zdobywa już podobne uznanie.

Grę co dwa lata o Puchar Prezydenta wymyślono w PGA Tour – działacze najsilniejszej ligi zawodowej na świecie uznali, że warto powielić ogromne emocje gry pod wspólnym sztandarem także ze świetnymi golfistami z Azji, Australii, Ameryki Południowej, Afryki i Kanady. Nazwa bierze się z faktu, że Pucharowi Prezydenta rzeczywiście patronuje bieżący prezydent (ewentualnie premier) kraju, w którym odbywa się mecz.

Honorowymi przewodniczącymi rywalizacji byli zatem, wedle chronologii: Gerald Ford, George H. W. Bush, premier Australii John Howard, Bill Clinton, prezydent RPA Thabo Mbeki, George W. Bush, premir Kanady Stephen Carter, Barack Obama (dwa razy), pani premier Australii Julia Gillard i prezydent Korei Płd. Park Geun-hye.

Obecnym patronem jest prezydent USA Donald Trump, gdyż President Cup 2017 obędzie się w Liberty National Golf Club w New Jersey, na pięknym (i bardzo drogim) prywatnym polu golfowym, z którego widać w oddali wieżowce dolnego Manhattanu, a także, jeśli pogoda nie jest wyjątkowo zła, Statuę Wolności.

Sposób rywalizacji jest zbliżony do tego, jaki zastosowano w Pucharze Rydera. Drużyny liczą po 12 golfistów. Dziesięciu Amerykanów dostaje prawo gry wedle kolejności w FedexCup – klasyfikacji PGA Tour, pozostałą dwójkę dobiera kapitan (w tym roku Steve Stricker). Podstawowa dziesiątka drużyny międzynarodowej wyłaniana jest na podstawie rankingu światowego. Kapitan (Nick Price, legenda golfa z Zimbabawe) też miał prawo dołączyć dwójkę wedle osobistego rozeznania.

Składy – jak widać poniżej – to naprawdę najlepsi golfiści świata spoza Europy, są wszyscy liderzy rankingowi, zdobywca Fedex Cup Justin Thomas także, nikt się nie uchylił od obowiązku i zaszczytu gry w reprezentacjach. W roli wicekapitana do New Jersey przybył również Tiger Woods.

W czwartek uczestnicy Pucharu Prezydenta rozegrają 5 spotkań parami w formacie foursomes (każda para uderza naprzemiennie wspólną piłkę), w piątek zaplanowano 5 spotkań w formacie fourball (para na parę, ale każdy gra swoją piłką). Sobota rano to 4 mecze typu foursomes, po południu kolejne 4 typu fourball. Niedziela, jak w Ryder Cup: 12 meczów singlowych – jeden na jednego.

Za zwycięstwo w każdym z 30 meczów jest przyznawany jeden punkt, za remis pół punktu (nie ma dogrywek). Do sukcesu drużyny potrzeba zatem 15,5 punktu, remis 15:15 oznacza, że złocisty Puchar Prezydenta (trofeum od nowojorskiej firmy Tiffany & Co. zrobione jest z pozłacanego srebra) będzie przebywał z każdą drużyną połowę czasu do kolejnego meczu.

Grający nie pobierają żadnych premii, cały dochód ze spotkania idzie na wskazane przez komitet organizacyjny i golfistów cele charytatywne, od 1994 roku zebrano w ten sposób już sporo ponad 30 mln dolarów.

Bilety wstępu na pole Liberty National Golf Club tanie nie są (od 50 do 500 dolarów na otwartym terenie gry, od 100 do 725 dol. w namiotachi lożach obserwacyjnych). Transmisja telewizyjna ze wszystkich spotkań w Golf Channel Polska – w czwartek od 18.30, piątek – od 17.30, sobotę – od 14.00 i niedzielę od 18.00 do ostatniej piłki i wręczenia pucharu.

> Presidents Cup 2017:

Team USA: Dustin Johnson, Justin Thomas, Jordan Spieth, Rickie Fowler, Daniel Berger, Brooks Koepka, Kevin Kisner, Patrick Reed, Matt Kuchar, Kevin Chappell, Charley Hoffman, Phil Mickelson. Kapitan: Steve Stricker, wicekapitanowie: Fred Couples, Jim Furyk, Davis Love III i Tiger Woods.

Team International: Hideki Matsuyama (Japonia), Jason Day, Adam Scott i Marc Leishman (wszyscy Australia), Louis Oosthuizen, Charl Schwartzel i Branden Grace (wszyscy RPA), Si Woo Kim (Korea Płd.), Jhonattan Vegas (Wenezuela), Adam Hadwin (Kanada), Emiliano Grillo (Argentyna), Anriban Lahiri (Indie). Kapitan: Nick Price (Zimbabwe), wicekapitanowie: Ernie Els (RPA), Tony Johnstone (Zimbabwe), Geoff Ogilvy (Australia) i Mike Weir (Kanada).

> Dotychczasowe wyniki:

• 1994: USA – Reszta Świata 20:12 • 1996: USA – Reszta Świata 16,5:15,5 • 1998: Reszta Świata – USA 20,5:11,5 • 2000: USA – Reszta Świata 21,5:10,5 • 2003: USA – Reszta Świata 17:17 • 2005: USA – Reszta Świata 18,5:15,5 • 2007: USA – Reszta Świata 19,5:14,5 • 2009: USA – Reszta Świata 19,5:14,5 • 2011: USA – Reszta Świata 19:15 • 2013: USA – Reszta Świata 18,5:15,5 • 2015: USA – Reszta Świata 15,5:14,5