Ceremonia otwarcia

Siergiej Ławrow: 44 szefów państw i rządów weźmie udział w uroczystości. Minister spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że nigdy wcześniej nie liczono, ilu przywódców przyjedzie na ceremonię otwarcia. – Zaczęto to robić, gdy postanowiono, że trzeba czymś dokuczyć Rosji, by nie czuła się zbyt komfortowo. W Vancouver czy Londynie nikt się tym nie zajmował – powiedział Ławrow. Zwrócił także uwagę, że światowych liderów zapraszał nie kraj, w którym organizowane są zawody, ale MKOl. – Te postacie światowej i europejskiej polityki, które ogłosiły, że nie przyjadą, odrzuciły zaproszenie MKOl, czego im gratulujemy – stwierdził minister.

Rosja nawołuje do zachowania pokoju w czasie igrzysk. „W pierwszej kolejności nasz apel jest skierowany do stron krwawego konfliktu w Syrii, który wywiera poważny destabilizujący wpływ nie tylko na sytuację w tym kraju, ale także w regionie" – można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez rosyjskie MSZ. Apel poparł sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Kolejne reprezentacje przedstawiły chorążych. Flagę kraju gospodarzy będzie niósł 40-letni bobsleista, brązowy medalista z Vancouver (2010) i srebrny z Turynu (2006) – Aleksander Zubkow. Kadrę Austrii poprowadzi Mario Stecher, kombinator norweski, mistrz olimpijski w sztafecie z lat 2006 i 2010. Zastąpił on narciarza alpejskiego Benjamina Raicha, który do Soczi przyjedzie za kilka dni. Chorążym niemieckiej reprezentacji będzie narciarka alpejska, dwukrotna mistrzyni olimpijska (2010, superkombinacja i slalom) – Maria Hoefl-Riesch.

Bobsleje

Sprzęt Jamajczyków w komplecie, Niemcy wyjeżdżają ?z Soczi. Reprezentanci Jamajki wreszcie mogli trenować. ?Do Rosji dotarły ich kombinezony i ostrza do pojazdu. Bagaże zapodziały się na lotnisku w Nowym Jorku. Natomiast Niemcy, narzekający na złe przygotowanie obiektu olimpijskiego, postanowili trenować w Stambule lub na parę dni wrócić do domów.

Hokej na lodzie

Steven Stamkos (Kanada) nie zagra. Napastnik Tampa Bay Lightning w listopadzie złamał kość piszczelową, mimo to został włączony do kadry na igrzyska. Po badaniach lekarskich okazało się, że Stamkos potrzebuje jeszcze 2–3 tygodni odpoczynku.

Biegi narciarskie

Therese Johaug zabrała ?do Soczi 62 kg koziego sera. Sportowcy mają zakaz przywożenia do wioski olimpijskiej produktów spożywczych. ?Jednak dla Norweżki stosującej specjalną dietę rosyjskie władze zrobiły wyjątek, bo, jak mówią, „Rosjanie uwielbiają Johaug".

—mradz