Na malowniczo położonym wśród gór jeziorze już padł rekord mistrzostw świata. Do zawodów zgłosiło się ok. 1300 sportowców z 77 krajów, najwięcej w historii. Szanse na medale ma niewielu. Zdecydowana większość przyjechała do Francji w jednym celu – wywalczenia prawa uczestnictwa w igrzyskach w Rio.

W Aiguebelette wystartuje 14 polskich osad. O medalach wspomina się dosyć nieśmiało. Polacy raczej nie należą do faworytów, ponieważ ten sezon nie jest kluczowy. Formę trzeba przygotować na przyszłoroczne igrzyska. Jest jednak wyjątek. Jest jedna osada, dla której miejsce poza podium będzie porażką.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj to zeszłoroczne wicemistrzynie świata. W tym sezonie zdobyły złoto mistrzostw Europy i wygrały pierwszą rundę Pucharu Świata w Bledzie. Wydaje się, że polska dwójka podwójna nie ma innego wyjścia i ponownie musi znaleźć się wśród medalistek mistrzostw świata. Ale w lipcu Polki nie wystąpiły w finałowej rundzie PŚ w Lucernie z powodu urazu barku Fularczyk-Kozłowskiej. Podobno po kontuzji nie ma już śladu i najbardziej utytułowana polska osada powinna stoczyć z Nowozelandkami i Amerykankami walkę o mistrzowski tytuł.

Dla innych polskich osad nadrzędnym celem jest wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Ale zawsze można liczyć na to, że któraś załoga sprawi miłą niespodziankę.

Tak jak rok temu w Amsterdamie męska ósemka. Polacy nie należeli do faworytów, ale ostatecznie zdobyli brąz. Wyprzedzili m. in. Amerykanów czy Francuzów. W Aiguebelette wystartuje 13 ósemek. Do Rio pojedzie pięć. Może to być nieco niepokojąca informacja, jeśli weźmie się pod uwagę miejsce, które Polacy zajęli w Lucernie. Zakończyli zawody na szóstym miejscu. Ale nasza ósemka już nieraz pokazała, że potrafi napsuć krwi silniejszym rywalom.

W niedzielę, pierwszego dnia mistrzostw, bardzo dobrze popłynęła męska czwórka podwójna Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski. Dzięki zajęciu drugiego miejsca polska osada awansowała do półfinału (szybsza była tylko Australia). To dobry znak, biorąc pod uwagę kolejne dni zmagań.

W przedbiegu dwójek podwójnych wagi lekkiej zwyciężyły Joanna Dorociak i Weronika Deresz. Dzięki temu zakwalifikowały się do ćwierćfinałów i unikną repasaży.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Aiguebelette (30 sierpnia - 6 września):

KOBIETY

jedynka (9 najlepszych kwalifikuje się do Rio) Julia Michalska-Płotkowiak (Tryton Poznań)

dwójka bez sterniczki (11) Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska (obie AZS AWF Kraków)

dwójka podwójna (11) Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (obie RTW Lotto Bydgostia)

czwórka podwójna (5) Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa),Monika Ciaciuch (RTW Lotto Bydgostia), Joanna Leszczyńska (WTW Warszawa)

jedynka wagi lekkiej (konkurencja nieolimpijska) Martyna Mikołajczak (RTW Lotto Bydgostia)

dwójka podwójna wagi lekkiej (11) Weronika Deresz, Joanna Dorociak (obie WTW Warszawa)

MĘŻCZYŹNI

jedynka (9) Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)

dwójka podwójna (11) Maciej Zawojski, Dominik Czaja (obaj AZS AWF Warszawa)

dwójka bez sternika (11) Konrad Wojewodzic (Wisła Grudziądz), Piotr Hojka (RTW Lotto Bydgostia)

czwórka podwójna (8) Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Wiktor Chabel (Tryton Poznań),Dariusz Radosz (RTW Lotto Bydgostia), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń)

ósemka (5) Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Mikołaj Burda (RTW Lotto Bydgostia), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa),Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Daniel Trojanowski (sternik; Zawisza Bydgoszcz)

jedynka wagi lekkiej (konkurencja nieolimpijska) Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica)

dwójka podwójna wagi lekkiej (11) Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk)

czwórka bez sternika wagi lekkiej (11) Mariusz Stańczuk (AZS AWF Warszawa), Łukasz Siemion (RTW Lotto Bydgostia), Rafał Serwiak (AZS AWFiS Gdańsk), Miłosz Bernatajtys (RTW Lotto Bydgostia)