Olimpiada brydżowa: Polska z brązowym medalem

Jest pierwszy medal – w meczu o brąz drużynowego turnieju open Polska pokonała Hiszpanię 105:92

Aktualizacja: 16.09.2016 21:42 Publikacja: 16.09.2016 21:07

W Hali Stulecia polskie humory trochę się poprawiły. W meczu o trzecie miejsce 15. World Bridge Games polska drużyna pokonała Hiszpanię na dystansie 48 rozdań. Medal zapisany, jego zdobywcy to Piotr Gawryś, Krzysztof Jassem, Jacek Kalita, Michał Klukowski, Marcin Mazurkiewicz i Michał Nowosadzki. W meczu o złoto Holandia prowadzi z Monako 92:86.

Gdy w Hali trwały te i inne rozdania, na Placu Solnym we Wrocławiu została ułożona najdłuższa w Polsce spirala z kart do gry – złożyło się na nią ponad 22000 kart, jej długość to 2082 metry, ponad 2 kilometry. Nietrudno zgadnąć – rekord padł podczas jednego z happeningów, jakie odbywały się na placu przy okazji olimpiady brydżowej.

W piątek rozdano także brązowe medale w pozostałych turniejach drużynowych. W rywalizacji kobiet zdobyły go Chiny po zwycięstwie nad Szkocją 117:67, wśród seniorów Dania, po wygranej z Tajwanem 129:24, w mikstach Bułgaria, która pokonała USA 142:59.

W finałach, które zakończą się w sobotę, na półmetku wśród kobiet USA prowadzi z Francją 127:84, w turnieju seniorów Francja z USA 93:58 i w mikstach Rosja z Holandią 71:60.

Nieźle wygląda polska sytuacja w turniejach parami. Tutaj także finały A, w których gra się o medale, są na półmetku. Wygląda na to, że mamy sporo szans.

W turnieju kobiet prowadzą reprezentantki Izraela, mistrzynie Europy Levi/Asulin, ale tuż za nimi są dwie pary polskie: Katarzyna Dufrat i Justyna Żmuda oraz Grażyna Brewiak i Grażyna Busse.

W turnieju par mikstowych prowadzi para polska Marta Sikora i Adam Walczyński, za nimi są Rosjanie Lebiediewa/Chazanow, na trzecim miejscu znów są Polacy, Justyna Stachowiak-Kluz i Tomasz Winciorek, a na piątym Sabina i Igor Grzejdziakowie. Finał B turnieju par mikstowych już się zakończył, zwyciężyli Amerykanie Lindsey Weinger i Nicolas Hammond, trzecie miejsce dla Polaków, Leny Leszczyńskiej i Adama Suwika.

W najbardziej prestiżowym turnieju open prowadzą Chińczycy Jianming Dai i Lixin Jang, przed parą niemiecką Sabine Auken i Roy Welland, na trzecim miejscu są Bogdan Szulejewski i Grzegorz Darkiewicz-Moniuszko.

W ścisłej czołówce są kolejne polskie pary: na 5. miejscu Stanisław Gołębiowski i Włodzimierz Starkowski, na 6. Piotr Nawrocki i Piotr Wiankowski, na 7. Przemysław Janiszewski i Kamil Nowak. Finał B turnieju open wygrali Mariusz Kraśnicki i Łukasz Witkowski.

Wśród seniorów prowadzą Anglicy (Hackett /Holland), przed Niemcami (Vogt/Fresen) i Kanadyjczykami (Carruthers/Silver).