Jaki jest rozdział zadań między Dowództwem Operacyjnym a Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w czasie Anakondy'16?

Anakonda-16 to pierwsze tak ogromne ćwiczenia przeprowadzone po reformie systemu dowodzenia jaka została wprowadzona w 2014 roku. Dowództwo Generalne RSZ jest odpowiedzialne za szkolenie i przygotowanie wojsk do działania. Dowództwo Operacyjne RSZ dowodzi wydzielonymi jednostkami w walce lub tak jak w przypadku ćwiczenia kreuje jego scenariusz i kieruje działaniami wojsk. W skrócie odpowiedna za część dowódczo-sztabową. Natomiast DG ma za zadanie nadzorować działalność poligonową czyli taktyczną i ogniową.

Jakie są zalety tak dużych ćwiczeń z punktu widzenia Dowódcy Generalnego?

Moim zadaniem jest przygotować siły zbrojne zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do wojny. Od wielu miesięcy prowadziliśmy intensywne szkolenie w układzie połączonym, czyli sprawdzając współdziałanie wszystkich rodzajów sił zbrojnych ze sobą. Starałem się, by każde ćwiczenie było rozgrywane w przestrzeni międzynarodowej.

Zapraszaliśmy sojuszników i państwa partnerskie do Polski, a my również jeździliśmy za granicę. Jesteśmy bardzo dobrze wyszkoleni i przygotowani.

Anakonda-16 daje nam możliwość sprawdzenia tego wszystkiego co ćwiczyliśmy w ostatnim okresie. Ewaluacja nie polega na ocenie żołnierza, drużyny, plutonu czy kompanii. To jest oczywiście bardzo pożądany efekt uboczny. Zależy mi natomiast, aby sprawdzić dowództwa w zakresie planowania dużych międzynarodowych operacji i współdziałania na szczeblu strategicznym, a nie tylko taktycznym czy operacyjnym.

Dużym wyzwaniem było skoordynowane przemieszczenie na poligony i w rejony ćwiczeń tysięcy żołnierzy i sprzętu wojskowego powietrzem, lądem i drogami morskimi z kraju i z zagranicy. Ten pierwszy etap zdaliśmy na piątkę, zgromadziliśmy wiele wniosków i doświadczeń. Fakt, że ten manewr nie był dokuczliwy dla społeczeństwa potwierdza jego profesjonalny przebieg.

Które zaplanowane elementy ćwiczeń będą najbardziej widowiskowe? I czy na tę chwilę wszystko przebiega prawidłowo?

Ćwiczenie rozpoczęło się wczoraj, więc ciężko wyciągać tak szybko wnioski czy oceniać ich przebieg. Akcja toczy się niemal na wszystkich poligonach w kraju, ponad 31 tys. żołnierzy jest w Anakondę-16 zaangażowanych. Na oceny przyjdzie czas pod koniec manewrów. Niemniej jednak, chciałbym mocno zaznaczyć, że jeżeli stwierdzimy jakiekolwiek niedoskonałości, uznam to za sukces. Ważne, żeby wtedy wyciągnąć wnioski i wdrożyć je w życie. Zidentyfikowanie potencjalnego zagrożenia zawczasu to duże osiągnięcie i na tym zależy mi najbardziej.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Na czym polega wyjątkowość tych ćwiczeń?

Ćwiczenia Anakonda'16 są wyjątkowe pod wieloma względami. Podczas ich trwania odbędzie się największy międzynarodowy desant spadochronowy od wielu lat, wielka sojusznicza przeprawa przez Wisłę czy wspólny rajd śmigłowcowy w terenie zurbanizowanym. To oczywiście będzie bardzo emocjonujące i efektowne. Niespotykany dotąd połączony ogień środków lądowych i powietrznych w układzie międzynarodowym będzie wyzwaniem bardzo spektakularnym.

Niemniej jednak spora część ćwiczeń odbędzie się w zamkniętych pomieszczeniach stanowisk dowodzenia, na komputerach i mapach. To tam wypracowywany będzie wysiłek planistyczny przyszłej operacji obronnej. Od jego rezultatów zależy powodzenie ćwiczenia. Liczę, że potwierdzimy nasze zdolności do zaplanowania działań połączonych w układzie sojuszniczym.