Decyzję o wysłaniu żołnierzy, którzy będą szkolili Ukraińców wydał szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wysłani na wschód żołnierze pochodzą z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Z komunikatu umieszczonego na stronie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że na Ukrainę jedzie 27 żołnierzy.

„Celem szkolenia jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w osiągnięciu przez ich pododdziały gotowości do prowadzenia działań. Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy realizowane będzie w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group - Ukraine, JMTG-U)". Będzie odbywało się na poligonie w Jaworowie niedaleko Lwowa.

Koordynacją szkolenia zajmują się oficerowie Armii Stanów Zjednoczonych. Z naszych informacji wynika, że ukraińskich żołnierzy dotychczas nie tylko szkolili Amerykanie, ale także Kanadyjczycy i Brytyjczycy, w tym żołnierze wojsk specjalnych.

Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 24 września 2016 r. „Trzon Grupy stanowią podoficerowie - instruktorzy różnych specjalności wojskowych. Żołnierze będą prowadzić szkolenie strzelców, obsługi moździerzy, armat przeciwlotniczych, granatników i tym podobnych. Szkolenie zakończone zostanie zgrywaniem na szczeblu kompani i batalionu" – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Sześciu żołnierzy tej grupy od czerwca jest już na Ukrainie. Wzięli oni udział w ćwiczeniu pod kryptonimem „Rapid Trident-16".

Przypomnijmy, że w czasie warszawskiego szczytu NATO minister obrony narodowej podpisał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem „Protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wprowadzenia zmian do Porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym". Uaktualnione zostały zapisy sporządzonego w Kijowie 10 października 1996 r. porozumienia o współpracy wojskowej.

Z komunikatu MON wynika, że porozumienie zakłada m.in. powołanie grupy roboczej do spraw współpracy wojskowo-technicznej, działającej w ramach Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Gospodarczej. Jednym z celów porozumienia jest też wspieranie na szczeblu rządowym działań zmierzających do nawiązywania i rozwoju współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami.