Partnerem wywiadu jest Amazon

Jakie inwestycje poczynił Amazon w Polsce i Europie?

Rozpocznę od Polski, w której Amazon wystartował w roku 2014, w którym to i ja zacząłem pracę w tej firmie. Od 2012 r. zainwestowaliśmy w Polsce ponad 12 mld zł. Kwota ta obejmuje wydatki kapitałowe, w tym: infrastrukturę, centra logistyki, biura, centra rozwoju technologii, itd., jak i wydatki operacyjne, czyli nowe miejsca pracy w Polsce. Dotychczas uruchomiliśmy dziesięć centrów logistycznych. W różnych budynkach mamy różne kategorie produktów. Jeśli mamy produkt, który nie może być wysłany w jednym ładunku, musimy jego części posortować. Wszystko po to, aby zapewnić naszym klientom jak najbardziej sprawną i szybką dostawę.

Z kolei w Europie od 2010 roku zainwestowaliśmy ponad 100 mld euro. Aktualnie stworzyliśmy w tym regionie ponad 200 tys. stałych miejsc pracy, a w Polsce mamy ich 25 tys.

Dlaczego Amazon zdecydował się na budowę centrów logistycznych akurat w Polsce?

Myślę, że jest kilka powodów. Jednym z nich jest bliskość polskich i europejskich klientów. Jesteśmy w środku Europy, a do tego jest tu dobra infrastruktura, a także dostęp do kapitału ludzkiego. To dla nas ważne, że jest tu wielu utalentowanych ludzi. Niezwykle istotne jest też pozytywne środowisko, czyli ludzie i otoczenie biznesowe, którego doświadczamy.

A jaki wpływ macie na lokalną gospodarkę, jaki jest wasz wkład w całą polską gospodarkę oraz jak wpływacie na lokalne społeczności?

To trzy dobre pytania. Jak wspomniałem - stworzyliśmy w Polsce ponad 25 tys. stałych miejsc pracy. Ponadto, to także tysiące pracowników zatrudnianych sezonowo, po to, aby sprostać wszystkim zamówieniom naszych klientów. Inwestycje poczynione w Polsce przez Amazon przyczyniły się jednocześnie do powstania nowych miejsc pracy w łańcuchu dostaw oraz u naszych pozostałych partnerów handlowych.

Współpracujemy z wieloma firmami transportowymi. Są to dziesiątki przedsiębiorstw, które nas wspomagają. Tak jest w każdym regionie i mieście, w którym jesteśmy. Według raportu firmy Keystone przedsiębiorstwa należące do łańcucha dostaw Amazon, oferujące m.in. usługi budowlane, transportowe, nieruchomościowe oraz różnego rodzaju usługi profesjonalne, tylko w 2020 roku przyczyniły się do stworzenia 18 tys. miejsc pracy, a współpracujący sprzedawcy dołożyli kolejnych 10 tys. stanowisk. Oznacza to, że Amazon zapewniał pośrednio i bezpośrednio w 2021 roku miejsca pracy dla ponad 51 tys. osób na terenie całego kraju.

Uważam również, że mamy bardzo dobrą współpracę z lokalnymi społecznościami. Wspieramy je poprzez różne inicjatywy wszędzie tam, gdzie nasi pracownicy mieszkają i pracują. Jednym z flagowych projektów Amazon są STEM Kindloteki. To program edukacyjny realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, w ramach którego tworzymy multimedialne, stacjonarne przestrzenie przeznaczone do kreatywnego zdobywania wiedzy i nowoczesnych kompetencji, dostępne dla wszystkich mieszkańców danego regionu. Pomagamy i jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy częścią tych lokalnych społeczności.

Jakie są dalsze plany Amazona w Polsce dotyczące zatrudnienia?

Mamy 16 zasad dotyczących przywództwa. Jedną z nich jest zatrudnianie najlepszych. Każdy jest zaangażowany w proces rekrutacji talentów. Mamy trzy Centra Rozwoju Technologii Amazon w Polsce, biura korporacyjne i Amazon Web Services. Razem szukamy najlepszych pracowników w Polsce, ale każdy z nich ma szansę na pracę w naszych placówkach i oddziałach na całym świecie. Ostatnio jeden z lokalnych dyrektorów został awansowany do naszych europejskich struktur. Mamy trzech takich specjalistów, dwóch z nich jest z Polski, jeden z Niemiec. Razem pracują w regionie. Szukamy przede wszystkim ludzi pasujących do kultury Amazon, którzy wiele wniosą do firmy, ale też firma daje im możliwości rozwoju. Nasza firmowa zasada mówi, że jeśli znajdziesz wewnątrz firmy nowe stanowisko, np. w Kalifornii, czy Australii, to nikt cię nie zatrzyma. Jeśli wejdziesz w otwarty wewnętrzny proces rekrutacji, przejdziesz wewnętrzne rozmowy kwalifikacyjne i zostaniesz zaakceptowany, to możesz się przenieść. W ostatnim roku jeden z moich managerów ds. jakości przeniósł się do Sydney z rodziną i tam teraz mieszka. Zdecydował w ten sposób o zmianie swego życia.

Wracając do Polski. Zatrudniacie teraz?

Tak, zatrudniamy, ale skala zależy oczywiście od naszych aktualnych potrzeb. Tylko od 2020 roku zwiększyliśmy zatrudnienie o ponad 7 tys. stałych miejsc pracy. Staramy się o studentów z najlepszych uniwersytetów. Robimy wszystko, aby przyciągnąć najlepszych ludzi. Jestem bardzo dumny, że między innymi dzięki temu zostaliśmy wyróżnieni prestiżowym certyfikatem Top Employer 2022, potwierdzającym zaangażowanie firmy na rzecz pracowników centrów logistycznych oraz dobrych praktyk HR. Jako dyrektor odpowiedzialny za region Europy Środkowo-Wschodniej wiedziałem, że dostawaliśmy takie nagrody w innych krajach, więc wraz z zespołem robiliśmy wszystko, by zdobyć ten tytuł również w Polsce. Dlatego jestem naprawdę szczęśliwy, że w roku 2022 taką nagrodę otrzymaliśmy nie tylko w kraju, ale też we Francji Włoszech i Hiszpanii.

A co z centrami logistycznymi. Planujecie otwarcie nowych?

Nie mogę mówić dużo o planach, ale stale widzimy rosnący popyt w każdym kraju, w którym jesteśmy obecni. W tym momencie, w roku 2022, w Polsce liczba naszych centrów jest optymalna.

Co z robotami? Planujecie dalszą robotyzację waszych centrów?

W Polsce mamy trzy zrobotyzowane centra wyposażone w zaawansowaną technologię Amazon Robotics. Są one zlokalizowane w Kołbaskowie, Gliwicach i Świebodzinie. W tych centrach mamy specjalne piętra z robotami. Łącznie ponad 10 tys. tego typu urządzeń wspiera procesy logistyczne w polskich oddziałach Amazon. Roboty stanowią też w niewielkiej skali wyposażenie tradycyjnych centrów dystrybucyjnych Amazon. Mamy więc budynki, gdzie odbywa się tradycyjne sortowanie i centra, w których roboty mają za zadanie pomagać pracownikom w trudnych i ciężkich zadaniach. Przykładem może być paletowanie. Przedtem robili to ludzie, kładąc ładunki na paletę. Teraz robią to ramiona robotyczne. To one pakują też palety na auta.

Co w takim razie z automatycznymi sklepami w naszym kraju?

Sam na nie czekam. Ostatnio byłem w takim miejscu. Czekałem w kolejce i zastanawiałem się, kiedy ta nowość pojawi się w Polsce. Byłem w Seattle w sklepie Amazon Go i jest to fantastyczne doświadczenie. Po prostu bierze się produkty i wychodzi. Płatność następuje automatycznie.

Partnerem wywiadu jest Amazon