O tym, że dyrektor Kentaro Kobayashi został zwolniony poinformowała przewodnicząca komitetu organizacyjnego Seiko Hashimoto. W swym programie komediowym w 1998 r. Kobayashi miał użyć frazy "zabawmy się w Holokaust".

- Dowiedzieliśmy się, że pan Kobayashi w czasie swego występu użył frazy ośmieszającej historyczną tragedię - powiedziała Hashimoto. - Głęboko przepraszamy za taki rozwój sytuacji na dzień przed ceremonią otwarcia oraz za spowodowanie kłopotów i obaw wielu zaangażowanych stron, a także mieszkańców Tokio i całego kraju - oświadczyła.

Ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio ma odbyć się w piątek w obecności oficjeli, zaproszonych gości oraz mediów, ale - z uwagi na koronawirusa SARS-CoV-2 - bez udziału widzów.

Seiko Hashimoto oceniła, że wiele osób może czuć się nieswojo w związku z otwarciem igrzysk. - Jednak jutro rozpoczniemy igrzyska olimpijskie w tej trudnej sytuacji - powiedziała.

Niedawno kompozytor Keigo Oyamada, którego muzyka miała być wykorzystana w trakcie ceremonii został zmuszony do rezygnacji po tym, jak wyszło na jaw, że zastraszał swych kolegów w szkole. Fragment jego kompozycji nie zostanie wykorzystany.

W przeszłości Kentaro Kobayashi współtworzył popularny duet komediowy Rahmens. Niedawno w mediach społecznościowych zaczął krążyć fragment jednego z jego programów sprzed 23 lat.

- Nikt, bez względu na to, jak twórczą jest osobą, nie ma prawa kpić z ofiar nazistowskiego ludobójstwa - powiedział rabin Abraham Cooper z oddziału Centrum Szymona Wiesenthala z Los Angeles.

- Jakikolwiek związek tej osoby z igrzyskami w Tokio obrażałby pamięć 6 milionów Żydów i byłby okrutną kpiną z paraolimpiady - dodał.