W wywiadzie dla publicznego japońskiego nadawcy NHK przewodniczący komitetu organizacyjnego IO Tokio 2021, Yoshiro Mori, powiedział, że jesli obecna sytuacja epidemiczna się utrzyma, zorganizowanie i tak już przesuniętych na przyszły rok igrzysk będzie niemożliwe.

Zgodnie z decyzją z marca tego roku igrzyska zostały przesunięte na przełom lipca i sierpnia 2021 roku.Według planów 11 tys. olimpijczyków i 4400 paraolimpijczyków miało rywalizować na 42 obiektach sportowych.

Choć organizatorzy wielokrotnie wyrażali nadzieję, że w ciągu roku uda się opanować pandemię, kolejny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w Japonii również rozgrywki przyszłoroczne stawia pod znakiem zapytania. Organizatorzy już uprzedzili, że jeśli się one nie odbędą - nie zostaną już przesunięte, ale odwołane.

Czytaj także:

Miało być pięknie i może będzie

Jak powiedział dziś przewodniczący Yoshiro Mori, potwierdził dziś, że to, czy igrzyska się odbędą, zależy od wygranej walki z wirusem, a sprawą kluczową jest wynalezienie szczepionki.

Tymczasem w Japonii notowane są rekordowe liczby zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby potwierdzono tam 795 nowych przypadków i jest to rekordowa liczba od początku pandemii. 238 z nich wykryto w Tokio, a według agencji Kyodo łączna liczba zakażonych w kraju wynosi ponad 10 tysięcy.

Z powodu Covid-19 zmarło w Japonii 1000 osób.