W pierwszej fazie turnieju olimpijskiego 12 drużyn zostało podzielonych na trzy grupy. Ośmiu uczestników jest już znanych, a o cztery pozostałe miejsca walka będzie się toczyć w turniejach kwalifikacyjnych (29 czerwca - 4 lipca).

Polacy wezmą udział w imprezie w Kownie, gdzie ich rywalami będą reprezentacje Słowenii i Angoli. Najlepszy z tej trójki zmierzy się następnie z Litwą, Koreą lub Wenezuelą. Tylko zwycięzca turnieju w Kownie dostanie przepustkę do gry w igrzyskach olimpijskich.

Jeśli uda się to Polakom, to trafią do Grupy C, gdzie już znalazły się Argentyna, Hiszpania i Japonia. Zespoły, które zajmą pierwsze i drugie miejsce oraz dwie najlepsze drużyny z trzecich miejsc awansują do fazy finałowej.

Dzięki temu drużyny w drodze po olimpijski medal zagrają mniej spotkań. Do zdobycia złota będzie potrzeba sześciu meczów, a nie ośmiu, jak w poprzednim formacie rozgrywek, gdy uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy po sześć drużyn. Koszykarskie turnieje w Tokio zostaną rozegrane od 25 lipca do 7 sierpnia 2021 r. (mężczyźni) i od 26 lipca do 8 sierpnia (kobiety).

Turniej mężczyzn

Grupa A

Iran, Francja, Stany Zjednoczone, Drużyna kwalifikacji (Victoria)

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Grupa B

Australia, Drużyna z kwalifikacji (Split), Drużyna z kwalifikacji (Belgrad), Nigeria

Grupa C

Argentyna, Japonia, Hiszpania, Drużyna z kwalifikacji (Kowno)

 

Turniej kobiet

Grupa A

Korea Płd., Serbia, Kanada, Hiszpania

Grupa B

Nigeria, Japonia, Francja, USA,

Grupa C

Australia, Portoryko, Chiny, Belgia