Mori musiał ustąpić ze stanowiska w związku z krytyką, jaka spadła na niego za wypowiedź na forum Japońskiego Komitetu Olimpijskiego. Mori sugerował w trakcie spotkania, że kobiety zbyt wiele mówią i mają problem z zakończeniem swoich wypowiedzi. Potem przeprosił za swoje słowa, a 12 lutego zrezygnował z zajmowanego stanowiska.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, zostały przełożone o rok. Mają rozpocząć się 23 lipca 2021 roku.

Hashimoto to była łyżwiarka i kolarka, która reprezentowała kraj na czterech zimowych igrzyskach olimpijskich i trzech igrzyskach letnich.

Obecnie 56-letnia Hashimoto jest parlamentarzystką rządzącej krajem Partii Liberalno-Demokratycznej. W rządzie odpowiada za igrzyska olimpijskie oraz za prawa kobiet.

Na stanowisku ministra odpowiedzialnego za igrzyska w rządzie Hashimoto miałaby zastąpić Tamayo Marukawa, była spikerka telewizyjna, która zasiada w parlamencie od 2007 roku.

Sondaże wskazują, że większość Japończyków sprzeciwia się organizacji igrzysk w kraju w warunkach pandemii obawiając się pogorszenia sytuacji epidemicznej.