Decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Judo. Dotyczy ona zarówno zawodnika, Algierczyka Fethi Nourine'a, walczącego w kategorii 73 kg, jak i jego trenera, Ammara Benkhallafa.

Obaj mają zakaz udziału w treningach i zawodach organizowanych przez Federację przez najbliższych 10 lat - decyzja obowiązuje wstecznie od 23 lipca.

Trener i zawodnik mają 21 dni na odwołanie się.

Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio Nourine wycofał się z walki z Mohamedem Abdalrasoolem z Sudanu. Gdyby walkę wygrał, w następnej rundzie musiałby walczyć z Toharem Butbulem, zawodnikiem z Izraela.

Nourine stwierdził, że decyzję o wycofaniu się z turnieju podjął po konsultacji z trenerem, a miała ona na celu "wsparcie sprawy palestyńskiej".

Krótko po tym zdarzeniu Międzynarodowa Federacja Judo zawiesiła Nourine'a i Benkhallafa, a Algierski Komitet Olimpijski cofnął ich akredytacje i odesłał do Algierii.

Komentując decyzję o zawieszeniu Nourine stwierdził, że się jej spodziewał i nie jest zaskoczony.  - To surowa kara. Dowodzi, że MFJ popiera syjonistyczny terroryzm w Strefie Gazy. Nie naruszyłęm żadnych przepisów, moje wycofanie się było po prostu aktem solidarności z Palestyńczykami - powiedział Nourine agencji prasowej Tasnim.

Podobny gest Nourine wykonał podczas mistrzostw świata w 2019 roku w Tokio. Wycofał się również dlatego, aby nie zmierzyć się z izraelskim rywalem.