Takashi Kawamura, burmistrz Nagoi, wywołał oburzenie, gdy opuścił maseczkę i ugryzł złoty medal Miu Goto w czasie publicznego wydarzenia.

Burmistrza oskarżono o ignorowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z COVID-19 i okazanie sportsmence "braku szacunku".

Teraz organizatorzy igrzysk zapowiadają, że wymienią medal Goto na nienaruszony.

Burmistrz przeprosił i zapowiedział, że zapłaci za wymianę medalu.

Kawamura ugryzł medal Goto w czasie publicznego świętowania zdobycia przez kobiecą reprezentację Japonii w softballu złotego medalu igrzysk olimpijskich. W finale Japonki ograły Amerykanki.

Zachowanie burmistrza wywołało oburzenie internautów. Zarzucono mu, że jego zachowanie było niehigieniczne i niegrzeczne wobec zawodniczki.

Srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w szermierce, Yuki Ota, zwróciła uwagę, że oprócz okazania braku szacunku burmistrz złamał zasady reżimu sanitarnego. Ota przypomniała, że w czasie igrzysk zawodnicy sami zakładali sobie na szyje medale, by zmniejszyć ryzyko transmisji koronawirusa SARS-CoV-2.

72-letni burmistrz wkrótce przeprosił za soje zachowanie.

- Zapomniałem o moim stanowisku burmistrza Nagoi i zachowałem się skrajnie niewłaściwie - powiedział burmistrz dodając, że chce zapłacić za wymianę medalu.

Gryzienie złotych medali jest często praktykowane na igrzyskach, najczęściej jednak robią to sami zdobywcy olimpijskiego złota.