Dzień Holocaustu w cieniu pandemii

27 stycznia minie 77 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z powodu pandemii w uroczystościach wezmą udział głównie ocaleni z obozu.

Piotr Bożejewicz: Brukarze piekła

Świat chełpi się tylko produktywnością, zawzięcie eksponując wielkie dokonania, dzieła absolutnie skończone i efektywne projekty. Puszcza w niepamięć idee zbudowane z dobrych chęci...

Bracia Litwini

Litwini żyją w Europie od wieków, ale ich państwo „wybuchło" nagle, urastając do rangi mocarstwa. Było tak rozległe terytorialnie i wielokulturowe, że dziś do dziedzictwa po Wielkim Księstwie Litewskim rości sobie prawa kilka narodów.

Dawał cień Piastom

Wciąż rosną w Polsce dęby pamiętające średniowiecze. I wciąż, w powszechnej opinii, wśród drzew dąb jest tym, czym lew wśród zwierząt, czyli królem.

Najbardziej romantyczny styczeń w dziejach

„To klasyczny przykład walki Dawida z Goliatem" – mówi o powstaniu styczniowym dr Adam Buława, historyk wojskowości, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w latach 2016–2019 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Powstanie styczniowe. Walka bez szans

Siły powstańców styczniowych nie miały ani sprawnego dowodzenia, ani zasobów broni, ani pieniędzy, ani wsparcia międzynarodowego. Wielki polski zryw niepodległościowy od pierwszych godzin skazany był na porażkę.

U Kapucynów w Krakowie odkryto freski

W Domu Loretańskim przy krakowskim klasztorze Kapucynów konserwatorzy odkryli trzystuletnie freski.

O ofiarach cywilnych Warszawy

Przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli w połowie roku zostanie otwarta Izba Pamięci poświęcona cywilnym ofiarom.

Naukowcy wiedzą, kto wydał nazistom Annę Frank

Dochodzenie, prowadzone przez zespół naukowców przy użyciu najnowszych technik śledczych wykazało, kto najprawdopodobniej zadenuncjował nazistom rodzinę Anny Frank.

Marcin Przybysz: Reparacje. Wybierzmy przyszłość

Sfinansowanie przez Berlin w Polsce służby ochrony i wsparcia ludności mogłoby przeciąć węzeł gordyjski, jakim jest sprawa reparacji - pisze adwokat.

Zuzanna Dąbrowska odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zuzanna Dąbrowska-Denisiuk, publicystka „Rzeczpospolitej”, została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.

Marek Skolimowski: Niezawiniona bolesna rola

O użyciu armii przez władze komunistyczne w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu - pisze były wojskowy.

Prokurator IPN unieważnia wyroki stanu wojennego

Pion śledczy IPN w Warszawie prowadzi postępowania, których celem jest unieważnienie orzeczeń sądów i kolegiów ds. wykroczeń wydanych wobec osób represjonowanych.

W Krakowie powstaje Muzeum Ruchu Harcerskiego

Stolica Małopolski stanie się jednym z ważniejszych miejsc europejskiego skautingu i zyska atrakcję turystyczną.

Nie warto chodzić na skróty

Felieton historyczny nie może się posługiwać skrótami myślowymi.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 16: Skrajności wśród języków programowania

Aby otworzyć świat komputerów dla początkujących adeptów informatyki, a także dać wygodne narzędzie tym, którym FORTRAN czy Pascal sprawiały kłopoty, opracowano bardzo prosty i przyjazny język programowania o nazwie BASIC.

Bogusław Chrabota: Konkurent Elżbiety II z Mazowsza

Na pozór te dwie opowieści nie mogą mieć ze sobą wiele wspólnego. Pierwsza jest bliższa legendzie arturiańskiej niż współczesności.

Niemcy na carskim tronie

Od 400 lat relacje między Rosją a Niemcami mają wyjątkowy charakter. Jak doszło do cywilizacyjnego zbliżenia dwóch tak odmiennych kulturowo nacji?