Depesza związana jest z przypadającą 8 stycznia setną rocznicą wygłoszenia przez prezydenta USA Woodrowa Wilsona tzw. 14 punktów - czyli planu pokojowego, który określał warunki zakończenia I wojny światowej. 13 punkt orędzia Wilsona był poświęcony Polsce - ówczesny prezydent USA oświadczył, że po zakończeniu wojny powinna powstać niepodległa Polska z dostępem do morza.

"Dla wszystkich Polaków, wtedy i dziś, deklaracja ta traktowana jest jako ważne wydarzenie na drodze Polski do odzyskania suwerenności po 123 latach niewoli" - podkreślił prezydent Duda.

Prezydent przypomniał też, że w 2018 roku Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości po I wojnie światowej.

"Prezentowana przed stu laty przez amerykańskiego przywódcę koncepcja polityczna opierała się na bliskich naszym Narodom wartościach – równości małych i wielkich państw oraz ich niepodważalnym prawie do wolności i samostanowienia. Przyjaźń między Narodem Polskim i Amerykańskim, której fundamentem są te wartości, trwa do dziś. W tym względzie szczególnie cieszy dynamiczny rozwój naszego partnerstwa strategicznego, którego szeroki zakres przynosi wymierne korzyści całemu regionowi Europy Środkowej" - podkreślił prezydent Duda.

Na koniec prezydent złożył Donaldowi Trumpowi życzenia"samych sukcesów w nowym roku". Dodał, że "liczy na rychłe spotkanie" z prezydentem USA.