Prezydenci Rosji, Niemiec i Francji, wiceprezydent USA, brytyjski następca tronu oraz prezydent i premier Izraela wystąpili na Światowym Forum Holokaustu, zorganizowanym w Yad Vashem w Jerozolimie w przededniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Władimir Putin podkreślił, że barbarzyńskim planom nazistów dążących do eksterminacji kolejnych narodów - Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Polaków - przeciwstawiła się Armia Czerwona. Prezydent Rosji oświadczył, że obozy śmierci "to nie tylko naziści, ale także ich pomagierzy pochodzący z wielu krajów europejskich".

Czytaj także: Andrzej Duda o Yad Vashem: Podjąłem słuszną decyzję

Prezydent Francji wspomniał "bohaterskich żołnierzy Armii Czerwonej". Mówił, że antysemityzm nie jest tylko problemem Żydów i że "na tę truciznę musimy znaleźć antidotum".

Przed wystąpieniem prezydenta Emmanuela Macrona zaprezentowano film, który zawierał mapy Europy z okresu II wojny światowej. 

Jedną z nich podpisano tytułem "Nazistowski podbój 1942". Brunatny kolor ataków sugerował, że w tym czasie Niemcy przeprowadzili ataki na Austrię, Czechosłowację, Polskę, Węgry, Danię, Białoruś, Litwę i Łotwę.

Zaprezentowana mapa nie przedstawiała granic Polski sprzed 1939 roku, a ani tych, które obowiązywały po wojnie. Te same granice pokazano, gdy opowiadano o wyzwoleniu Europy spod okupacji.