Według rosyjskiego prezydenta ci zagraniczni politycy, którzy przeinaczają fakty historyczne, chcą osiągnąć w ten sposób konkretne cele polityczne.

Putin zapowiedział na spotkaniu z weteranami i przedstawicielami organizacji patriotycznych w Petersburgu, że centrum, które powstanie, będzie ogólnodostępne i dla Rosjan, i dla całego świata. Ma to być najbardziej kompletny zbiór dokumentów, filmów i materiałów fotograficznych z okresu II wojny,  które "stawią czoła aroganckim kłamstwom".

- Faktami historycznymi zamkniemy ohydne usta tym, którzy próbują przepisać historię, wprowadzić świat w błąd i pomniejszyć rolę naszych ojców i dziadków, naszych bohaterów, którzy zginęli, broniąc swojej ojczyzny i prawie całego świata przed brunatna plagą - mówił Putin.

Rosyjski prezydent zauważył, że prawda o II wojnie światowej jest przeinaczana w niektórych państwach na najwyższych szczeblach, a "kluczowe media" nie przedstawiają "kluczowych informacji" na temat istotnych wydarzeń historycznych.

Zdaniem Putina powstanie planowanego centrum jest jedyną słuszną odpowiedzią na rezolucję parlamentu Europejskiego, która obarczyła Niemcy i Związek Radziecki odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

- Dla Rosji 9 maja jest największym i najświętszym świętem ... Nasza pamięć jest nie tylko hołdem dla przeszłości historycznej, ale też służy naszej przyszłości, wzmacnia naszą jedność. Musimy chronić prawdę o zwycięstwie, w przeciwnym razie co powiemy naszym dzieciom, gdy kłamstwo  jak infekcja rozprzestrzeni się na cały świat? Będziemy musieli zestawić fakty z bezczelnymi kłamstwami i próbami przepisania historii - mówił Putin.