Ambasador Anders na konferencji o wolności pod rządami UE

"Bóg, Honor, Ojczyzna: Prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i Wolność Narodów - konferencja narodowego konserwatyzmu" - pod takim hasłem między 3 a 4 lutego w Rzymie odbędzie się konferencja, w czasie której wystąpi m.in. ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders.

Aktualizacja: 31.01.2020 12:14 Publikacja: 31.01.2020 11:39

Anna Maria Anders

Anna Maria Anders

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Organizatorzy konferencji piszą, że "wszyscy wiedzą, iż Europa jest na rozdrożu". "Wzrost nacjonalizmu w Europie i Ameryce, i w całym demokratycznym świecie jest postrzegany przez wielu jako zagrożenie dla postwojennego porządku liberalnego. Ale inni uważają wyrażanie patriotyzmu i wolności narodów jako kontynuację najlepszych politycznych tradycji ubiegłego wieku. A więc, czy narodowy konserwatyzm jest zagrożeniem, czy - przeciwnie - cnotą" - czytamy.

Jak podkreślają organizatorzy odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy międzynarodowej konferencji w Rzymie, która odbędzie się - jak czytamy - "w roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II". Konferencja ma rozpocząć się od przypomnienia "historycznego sojuszu pomiędzy amerykańskim prezydentem, a polskim papieżem, dzięki któremu pokonany został komunizm a Europie Wschodniej po 1989 r. udało się odzyskać niepodległość, prawo do samostanowienia i religijną wolność".

W dalszej części konferencji, jak czytamy, organizatorzy skupią się na sytuacji obecnej i przyjrzą się "losowi narodowej niepodległości, samostanowienia i wolności religijnej pod rządami UE. W szczególności zadamy pytanie: Czy wolność narodów, obiecana w poprzednim pokoleniu, jest nadal pożądana w naszym czasie? A jeśli jest, co trzeba zrobić, aby ją osiągnąć?".

Konferencja ma być również okazją do przypomnienia rocznicy wydania książki "Cnoty nacjonalizmu" autorstwa Yorama Hazony'ego.

Konferencja odbywa się pod patronatem brytyjskiego, konserwatywnego think tanku Bow Group, Centrum na Rzecz Odnowy Europy z Holandii, Instytutu Dunaj z Węgier, Fundacji Edmunda Burke'a z USA, Instytutu Herzla z Izraela, amerykańskiego International Reagan Thatcher Society i włoskiego Nazione Futura.

W konferencji - jako jeden z mówców - uczestniczy była senator PiS, obecnie ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders. Oprócz niej wśród mówców są: europoseł PiS Ryszard Legutko, premier Węgier i lider Fideszu Viktor Orban, były wicepremier Włoch, lider Ligi, Matteo Salvini, znany krytyk pontyfikatu Franciszka, prof. Roberto de Mattei, parlamentarzysta brytyjskiej Partii Konserwatywnej Daniel Kawczynski, była posłanka francuskiego Frontu Narodowego (obecnie Zjednoczenie Narodowe) Marion Marechal, prezes narodowo-konserwatywnej partii Bracia Włosi Giorgia Melloni i europarlamentarzysta hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Vox, Hermann Tertsch.

Historia
75 lat temu został zgładzony rotmistrz Pilecki
Historia
Rosjanie chcą wystawić Polsce rachunek za „wyzwolenie”. Ale przekaz propagandzistów nie jest spójny
Historia
Poniatowa. Koszary na grobach i terenach obozów
Historia
Kontrowersyjna aukcja biżuterii. W tle zbrodnie nazistów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Historia
Białe plamy w życiorysie Edwarda Gierka
Historia
Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 46: Jak 20 uczonych w osiem tygodni zrewolucjonizowało relacje ludzi i maszyn