Monument – poświęcony legendarnemu powstańcowi i jednemu z najważniejszych architektów odbudowy stolicy po II wojnie światowej – powstanie z inicjatywy Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związku Powstańców Warszawskich. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowano na 2 sierpnia 2020 r., w trakcie oficjalnych obchodów 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– "Agaton" bez wątpliwości zasługuje na trwałą obecność w naszym mieście. To nie tylko bohater, który walczył o naszą stolicę w trakcie Powstania Warszawskiego, ale także wybitny architekt i urbanista. Dzięki niemu powstała niebywale nowoczesna, jak na ówczesne czasy, trasa W-Z do dziś będąca jedną z wizytówek Warszawy – uważa Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

– Stanisław Jankowski brał udział już w kampanii wrześniowej. Później, przez Francję, trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie skończył szkołę oficerów wywiadu. W 1942 r., jako jeden z „cichociemnych", znalazł się w Polsce. Kierował Wydziałem Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. To było niezwykle trudne i ryzykowne zadanie, gdyż jego komórka odpowiadała za dostarczanie fałszywych dokumentów tym, którzy walczyli z Niemcami – przypomina Zbigniew Galperyn "Antek", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Projekt pomnika Stanisława Jankowskiego powstaje w pracowni rzeźbiarza prof. Antoniego Janusza Pastwy. Jest on m.in. współtwórcą kwadrygi Apollina na frontonie Teatru Wielkiego w Warszawie. Monument będzie miał 3 metry wysokości i zostanie wykonany z szarego granitu. Całość powstanie z jednego bloku – postać będzie lekko chropowata, a lico ściany, boki i tył szlifowane.

Projekt pomnika zostanie zrealizowany przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jego budowa została już pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.