8 maja o godz. 12 Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, by upamiętnić 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie i bezwarunkowej kapitulacji narodowo-socjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej.

Jak mówi Jan Józef Kasprzyk, „II wojna światowa przyniosła ogromne straty dla Polski, która jako pierwsza powiedziała stanowcze "nie" dwóm największym totalitaryzmom XX wieku – narodowemu socjalizmowi niemieckiemu i rosyjskiemu komunizmowi. Jej tragiczny bilans do śmierć blisko 6 mln polskich obywateli, bezpowrotna utrata wielu dóbr kultury, prawie doszczętnie zniszczona Warszawa, utrata połowy naszego terytorium oraz niezmierzone morze krwi i łez wylanych przez naszych rodaków".

- Polski żołnierz przelewał swoją krew od pierwszego dnia wojny aż po 8 maja 1945 roku. Walczyliśmy z Niemcami i Sowietami. Walczyliśmy na wszystkich frontach II wojny światowej. O wolność, o suwerenność własnego kraju, ale także o wolność i suwerenność innych narodów i państw – dodaje minister Kasprzyk.

I dodaje : - Niestety, 8 maja obchodzony wszędzie jako Dzień Zwycięstwa, dla nas miał gorzki smak. Okupację niemiecką zastąpiła okupacja sowiecka. W wyniku dyktatów jałtańskich Polska na wiele dziesięcioleci znalazła się w strefie wpływów sowieckich i na prawdziwy Dzień Zwycięstwa musieliśmy czekać blisko pół wieku.

Następnie, o godz. 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar wojny.

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej IPN przygotował 21 artykułów z tego okresu polskich dziejów. Artykuły naukowców Instytutu Pamięci Narodowej specjalizujących się w dziejach II wojny światowej oraz sytuacji Polski po jej zakończeniu ukazały się 7 maja. Ich tematy koncentrują się na sowieckich represjach wymierzonych nie tylko w niepodległościowe struktury polskiego podziemia zbrojnego w latach 1944-1946, ale także w całe społeczeństwo na poszczególnych terenach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz na ziemiach włączonych do polski powojennej.

Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz Muzeum II Wojny Światowej organizuje zaś międzynarodową konferencję online „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia". Odbywa się 8 maja w godz. 10-14.

Na konferencję złożą się trzy panele. Pierwszy będzie poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – na jej politycznym wykorzystaniu. W drugim panelu zaproszeni goście naświetlą prawne problemy wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań. W trzeciej części badacze będą dyskutować o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową. Po zakończeniu transmisji internetowej całość konferencji będzie można obejrzeć na stronach internetowych i profilach społecznościowych organizatora.