Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Piotr Wiślicki oraz prezydent miasta Warszawy Rafał Trzaskowski reprezentujący dwóch z trzech założycieli Muzeum POLIN, uważają, że wicepremier Piotr Gliński powinien zaakceptować kandydaturę Zygmunta Stępińskiego na szefa placówki.

Od kilku miesięcy w sprawie obsady stanowiska tego jednego z największych i najbardziej popularnych polskich muzeów trwa impas. Pomimo, że konkurs wygrał prof. Dariusz Stola, wicepremier nie powołał go na stanowisko. Gliński publicznie nie uzasadnił dlaczego zdecydował się na taki krok.

W czwartek środowiska żydowskie zaapelowały Glińskiego o  powołanie Zygmunta Stępińskiego na szefa placówki. W piątek podobne stanowisko wydali przedstawiciele dwóch instytucji - założycieli Muzeum Żydów Polskich POLIN.

W przesłanym do "Rzeczpospolitej" stanowisku Piotr Wiślicki oraz Rafał Trzaskowski wyrażają nadzieję, że wicepremier zgodzi się na powołanie Stępińskiego.

"W związku z impasem spowodowanym nieuznaniem wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierując się dobrem tej instytucji oraz dobrem relacji polsko-żydowskich, a także mając na względzie wizerunek Polski w świecie, po trudnej, ale wyjątkowo odpowiedzialnej wypowiedzi Pana Profesora Dariusza Stoli, że zrezygnuje z dochodzenia swoich praw jako zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN pod warunkiem osiągnięcia porozumienia Założycieli w odniesieniu do innego kandydata, niniejszym wskazujemy Pana Zygmunta Stępińskiego, jako wspólnego kandydata Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasta st. Warszawy do objęcia funkcji dyrektora Muzeum POLIN na kolejną kadencję" - napisali w wydanym oświadczeniu.

Dodali, że kandydatura ta była konsultowana z przedstawicielami środowisk żydowskich, darczyńców oraz przyjaciół muzeum.

"Pan Zygmunt Stępiński z powodzeniem pełni obowiązki dyrektora Muzeum POLIN od marca ubiegłego roku. Ma wieloletnie doświadczenie na polu zarządzania, w tym w obszarze instytucji kultury, cieszy się zaufaniem zespołu oraz darczyńców Muzeum i środowisk żydowskich w Polsce i za granicą. Mamy nadzieję, że Pan Minister podzieli naszą opinię na temat tej kandydatury i zgodzi się na jego powołanie" - uważają Piotr Wiślicki oraz Rafał Trzaskowski. Dodają, że liczą na to, że nastąpi to jak najszybciej.

Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany jest z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach '80 zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum POLIN o nim to "wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych "Dom dostępny" i "Dom bez barier". W Muzeum POLIN pracuje on od 2012 r. jako zastępca dyrektora nadzoruje pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Od niemal roku pełni obowiązku dyrektora muzeum.

Z informacji przekazanej przez ministerstwo kultury wynika, że wicepremier Gliński zgodził się na tę kandydaturę i zamierza powołać na stanowisko dyrektora Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

"Jednocześnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983, z poźn. zm), minister wystąpi do związków zawodowych działających w Muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP. Nowy dyrektor muzeum POLIN powinien zostać powołany do końca lutego 2020 r." - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.