Na liście działaczy związkowych umieszczonych na stronie internetowej IPN pod hasłem „Encyklopedia Solidarności" nie ma wielu kluczowych działaczy związanych z działalnością opozycji demokratycznej, którzy następnie działali lub wspierali NSZZ „Solidarność". Na liście tej nie ma na przykład Andrzeja i Benedykta Czumów, Łukasza Abgarowicza, Jana K. Ardanowskiego, Artura Balazsa, Mirosława Chojeckiego, Zbigniewa Janasa, Zbigniewa Bujaka, Władysława Bartoszewskiego, Ireny Dzierzgowskiej, Władysława Frasyniuka, Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Kołodzieja, Jacka Kuronia, Barbary Labudy, Jan J. Lipskiego, Karola Modzelewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Kornela Morawieckiego, Adama Michnika, Stefana Niesiołowskiego, Antoniego Macierewicza, Janusza Onyszkiewicza, Jan Olszewskiego, Włodzimierza Paszyńskiego, Zbigniewa i Zofii Romaszewskich, Macieja Radziwiłła, Krystyny Starczewskiej, Henryka Wujca.

Opublikowano jednak też nazwiska innych działaczy. Wśród not biograficznych znaleźliśmy m.in. nazwiska Jacka Kurskiego, Piotra Semki, Leszka Maleszki, Donalda Tuska czy lidera związku Lecha Wałęsy.

Wokół braku niektórych nazwisk zrobiło się głośno gdy niektórzy działacze wytknęli IPN „zacieranie przeszłości", „wymazywanie niektórych nazwisk z historii" i porównali działania Instytutu do powieści „1984" Georga Orwell.

Zapytaliśmy IPN o braki w „Encyklopedii". W odpowiedzi IPN wydał oświadczenie pod tytułem „IPN nie wymazuje nikogo z Encyklopedii Solidarności". Barbara Kiwała z biura prezesa IPN stwierdziła, że brak niektórych nazwisk w nowej wersji portalu Encyklopedia Solidarności związany jest „tylko i wyłącznie z brakiem zgody części autorów haseł na ich wykorzystanie w formie cyfrowej".

Przypomniała ona, że 10 grudnia została uruchomiona nowa wersja portalu Encyklopedia Solidarności – encysol.pl. Instytut Pamięci Narodowej przejął opiekę nad tą cenną inicjatywą po innym podmiocie. „Na obecnym portalu znajduje się tylko ok. jednej trzeciej biogramów i haseł przedmiotowych opublikowanych w jego poprzedniej wersji. Pozostałych zabrakło, ponieważ IPN nie posiada do nich praw autorskich, co uniemożliwia publikację zarówno w formie drukowanej jak i cyfrowej. IPN prowadzi negocjacje w sprawie pozyskania tych praw" – stwierdziła Barbara Kiwała. „Inicjatywa pod nazwą Encyklopedia Solidarności obejmuje łącznie około 5000 biogramów oraz 2000 haseł przedmiotowych, i jest wciąż rozwijana" - dodała Kiwała.

„Większość haseł przedmiotowych i biogramów, które znajdowały się w pierwszej wersji portalu można znaleźć w czterech tomach Encyklopedii Solidarności, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej i podmioty współpracujące" – stwierdziła przedstawicielka IPN.