Kolegium IPN podało nazwiska kandydatów na prezesa Instytutu. Potwierdziły się nasze informacje, że jednym z nich – wskazywanym jako potencjalny faworyt obozu władzy - jest dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Wśród kandydatów nie ma nikogo z obecnego kierownictwa IPN. Dr Jarosław Szarek nie złożył dokumentów, podobnie jak dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Na liście kandydatów są: dr Adam Buława, historyk wojskowości, były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; dr Marek Chrzanowski, mediewista, dyrektor I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego z Puław; dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, historyk w przeszłości związany z IPN; dr Jacek Wiatrowski oraz dr Paweł Zyzak autor kontrowersyjnej biografii „Lech Wałęsa – idea i historia" (po jej opublikowaniu przez dłuższy czas nie mógł znaleźć pracy jako historyk), amerykanista, analityk związany z Departamentem Studiów Strategicznych KPRM.

Jak podaje Kolegium IPN publiczne przesłuchanie kandydatów na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się 27 kwietnia 2021 r. o godzinie 11.30, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" im. prof. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że faworytami w tym wyścigu mogą być dr Nawrocki i dr Zyzak.

Po jawnym przesłuchaniu kandydatów przez członków Kolegium IPN, odbędzie się tajne głosowanie, które powinno wyłonić właściwego kandydata. Jego nazwisko zostanie skierowane do marszałka Sejmu. Prezes IPN zostanie powołany na pięcioletnią kadencję przez Sejm za zgodą Senatu.

O ile kandydaci mający poparcie PiS mogą liczyć na większość w Sejmie, o tyle jest mało prawdopodobne, aby tak samo stało się w Senacie. Co to oznacza? Kolegium będzie musiało ogłosić kolejny konkurs, a prezes IPN dr Jarosław Szarek do czasu powołania nowego prezesa będzie pełnił obowiązki. Możliwy jest zatem klincz w sprawie obsadzenia stanowiska, podobny do tego jaki obserwujemy przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.