Międzynarodowa Rada Oświęcimska przy Premierze RP została powołana przez premiera Jerzego Buzka w 2000 roku jako ciało opiniodawczo-doradcze. Pierwszym przewodniczącym był prof. Władysław Bartoszewski. 

Ostatnia kadencja Rady zakończyła się w 2018 roku i od tego czasu nie ma nowego składu. Od 2017 roku funkcjonuje natomiast Rada Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W ostatnim czasie do rady włączono byłą premier Beatę Szydło, co spotkało się z głosami krytycznymi.

O powołanie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego Roman Kent, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

"Rada pośredniczyła we wzajemnych uzgodnieniach wszystkich grup zainteresowanych pamięcią o Auschwitz i była reprezentowana przeze mnie i moich zastępców z Polski, Izraela, Niemiec i innych krajów świata. Błędem, który jest coraz bardziej widoczny, było nieprzedłużenie kadencji Rady" - przekonuje w swoim liście.

"Mieliśmy doskonałe doświadczenia z Międzynarodową Radą Oświęcimską powoływaną wcześniej przez polskich premierów. Rada prowadziła ciekawe dyskusje, ale zawsze potrafiła wypracować jednolitą i uzgodnioną decyzję" - przypomina Roman Kent.

"Niejednokrotnie członkowie społeczności ocalałych pytają nas, jak w ostatnich latach życia możemy kształtować naszą obecność, jak kształtować "nasz dom"/"nasze Miejsce Pamięci"?" - dodaje.

"Z pomocą państwa polskiego, dyrekcji Miejsca Pamięci i nowej Rady możecie nam pomóc w naszych ostatnich latach życia. Mam nadzieję, że dostrzeże Pan wartość i mądrość przywrócenia Rady" - zakończył przewodniczący MKO.