Rada Warszawy przyznała dwa miliony złotych na remont domów fińskich. W jednym z nich na Polu Mokotowskim spędził lata swojej młodości Ryszard Kapuściński, reportażysta i pisarz. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada utworzenie w jednym z tych domków centrum reportażu.Decyzję taką popierają Rene Maisner, córka pisarza i żona – Alicja Kapuścińska. Deklarują chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany.

Domki fińskie (podobne jak na Jazdowie) to pozostałość 160 podobnych chatek, podarowanych Warszawie w 1945 przez ZSRR. Znajdują się one w Gminnej Ewidencji Zabytków, a ich remont został przewidziany w projekcie modernizacji parku.

Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku na Polesiu, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie), był reportażystą, dziennikarzem i publicystą, najczęściej – poza Lemem – tłumaczony za granicą polskim autorem.

Część okupacji Ryszard Kapuściński spędził w Sierakowie, w Puszczy Kampinoskiej, koło wsi Palmiry. Debiutował poetycko w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro". W 1950 zdał maturę w gimnazjum im. Stanisława Staszica i rozpoczął pracę w redakcji "Sztandaru Młodych". W latach 1953-1981 był członkiem PZPR.

Przeniósł się do „Polityki". Od 1962 pracował dla PAP jako stały korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Dokumentował upadek cesarstwa w Etiopii i Iranie. Od 1974 w tygodniku „Kultura". Był autorem wielu reportaży m.in. Cesarz, opisującej upadek reżimu w Etiopii. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.