Istotnie, kiedy Kagekatsu wystąpił zbrojnie przeciwko Tokugawie w szóstym miesiącu, Ieyasu wyruszył z położonej koło stolicy kwatery Fushimi w stronę Edo. Nie spieszył się zbytnio, ponieważ siły napastnika zostały związane przez sprzymierzone rody Date i Mogami. Posuwał się więc wolno, czekając na ruch Ishidy. Na wieść o ataku Armii Zachodniej pod koniec lipca zawrócił swe oddziały i ruszył drogą T?kaid? (wschodnia droga nadmorska) na spotkanie z przeciwnikiem. Dla oskrzydlenia Mitsunariego wysłał także północną drogą Nakasend? (droga wśród gór) korpus pod dowództwem syna Hidetady. Wszystkie siły Armii Wschodniej miały się spotkać w prowincji Mino, gdzie Ieyasu postanowił wydać bitwę przeciwnikom.

W tym czasie Ishida uwikłał się w oblężenia zamków w miejscu, gdzie łączyły się obydwie drogi prowadzące z Edo do Kioto. W ten sposób chciał zabezpieczyć to strategiczne miejsce i pozostawić sobie oczyszczone zaplecze w obliczu planowanego marszu na wschód. Nie wiedział jednakże, że Ieyasu jest z każdym dniem coraz bliżej niego.

20 października zaskoczonemu Ishidzie doniesiono o przybyciu Tokugawy na czele Armii Wschodniej. Straże przednie starły się w potyczce. Pod osłoną wieczornej ulewy Armia Zachodnia przesunęła się kilka kilometrów na zachód, aby zająć lepszą pozycję do bitwy. Ieyasu podążył za przeciwnikiem.