Muzeum Historii Polski organizator akcji #MojaPamiątka zachęca osoby po 60. roku życia do podzielenia się swoją historią, swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do przygotowanego materiału jest jedna fotografia, dokument lub film wideo z domowego archiwum. Historie można przesłać do końca czerwca 2020 r.

- Trudny czas, który spędzamy uwięzieni w naszych mieszkaniach i domach, jest dobrą okazją do zrobienia porządków w rodzinnym archiwum. Przeglądając pamiątki, zdjęcia czy odtwarzając stare kasety wideo, przypominamy sobie wiele ciekawych historii i przygód z młodości. Snujemy refleksje o rodzicach, krewnych, przyjaciołach, o tym co kiedyś przeżyliśmy. Akcja #MojaPamiątka jest okazją, żeby spisać i utrwalić te wspomnienia dla dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń – zachęca dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Akcja już spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony seniorów. Wielu z nich skontaktowało się z muzeum. - Podczas rozmów telefonicznych i w przesłanych e-mailach dzielą się swoimi historiami, upewniają się, czy pamiątki lub fotografie, które mają w zasobach rodzinnych mogą być dla innych ciekawe. Cieszą się z takiej inicjatywy, gdyż część z nich spisała już swoje wspomnienia, opracowała fotografie archiwalne, a teraz mają możliwość podzielenia się nimi z szerszą publicznością – mówi koordynatorka akcji Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski.

Praca może być przygotowana w formie albumu lub pamiętnika, eseju, rejestracji wideo, wpisu lub serii wpisów na swoim blogu lub kanale w mediach społecznościowych. Szczegóły akcji na stronie projektu: www.mojapamiatka.muzhp.pl.

Prace mogą poruszać dowolną tematykę. Organizatorzy szczególnie zachęcają do opisywania historii rodzinnych związanych z II wojną światową, trudnościami życia codziennego w PRL, zwłaszcza w czasach kryzysu, spotkaniami z Janem Pawłem II, czasem „Solidarności", działalnością w opozycji antykomunistycznej. Wybrane prace staną się częścią wystawy planowanej przez Muzeum Historii Polski na rok 2021.

Prace należy wysyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: mojapamiatka@muzhp.pl lub dostarczyć w formie materialnej na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możliwy jest kontakt z koordynatorami projektu pod adresem mojapamiatka@muzhp.pl oraz pod numerem telefonu 693 606 368.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Organizatorami akcji są: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Rzeczpospolita" ma patronat nad akcją.

Autopromocja
TYLKO U NAS

Ambasador Chin w Polsce Sun Linjiang o nowej ofercie współpracy Pekinu z Warszawą

CZYTAJ