Komisja przyjęła propozycję senator Partii Demokratycznej, Elizabeth Warren, aby wprowadzić poprawkę do ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act), czyli de facto budżetu Pentagonu, nakazującą Departamentowi Obrony zmianę nazw tych baz, które nazwano na cześć generałów z Południa walczących w wojnie secesyjnej po stronie Konfederacji, która sprzeciwiała się m.in. zniesieniu niewolnictwa w USA.

W Komisji większość (14 głosów) mają senatorowie Partii Republikańskiej. Zasiada w niej też 13 senatorów Partii Demokratycznej.

Poprawka nakazuje też Pentagonowi zmianę nazw innych zasobów armii - np. samolotów czy okrętów - które nazwano na cześć oficerów Konfederacji lub upamiętniających Konfederację.

Poprawkę wprowadzono w momencie, gdy w USA trwają protesty po śmierci czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł po brutalnym potraktowaniu go przez policję 25 maja w Minneapolis.

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach obalono wiele pomników Konfederatów, a także postaci historycznych, które nie sprzeciwiały się niewolnictwu lub które są symbolami kolonizacji - w tym np. Krzysztofa Kolumba.

Partia Demokratyczna chce również przyjęcia przez Kongres przepisów nakazujących usunięcie wszystkich pomników upamiętniających generałów i przywódców Konfederacji.

Trump sprzeciwia się zmianie nazw 10 baz wojskowych, w tym np. Fortu Bragg w Karolinie Północnej (nazwany na cześć gen. Braxtona Bragga walczącego w wojnie secesyjnej po stronie Konfederacji) i zapowiada zawetowanie przepisów w tym zakresie.

Zmiany zaaprobowane przez Komisję muszą teraz zostać przyjęte przez cały Senat, w którym Partia Republikańska również ma większość.