Niecodzienną lekcję historii zaplanowano w Nowej Hucie na niedzielę 8 maja, a młodzi ludzie, którzy zgłoszą się do gry, rozpoczną opozycyjną karierę od udziału w strajku.

– Wierną inscenizację wydarzeń radomskich z 1976 roku, która czeka wszystkich już na starcie zabawy, przygotowaliśmy dzięki wsparciu Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego i ZHR – mówi Jadwiga Emilewicz, dyrektor Muzeum PRL. Studenci wcielą się m.in. w funkcjonariuszy MO i tajniaków, którzy będą przeszkadzać strajkującym.

Przypadająca w tym roku 35. rocznica utworzenia Komitetu Obrony Robotników to okazja, by gimnazjaliści, licealiści i ich opiekunowie postarali się zebrać jak największe wsparcie finansowe dla prześladowanej rodziny, którą – w myśl scenariusza zabawy – będą otaczać opieką. Dokładnie tak, jak zaczynali kiedyś swą opozycyjną działalność Jan Józef Lipski czy Antoni Macierewicz.

Uczestnicy gry, wyposażeni w konstytucję PRL, znajdą się też na sali sądowej, gdzie aresztowanym robotnikom będą musieli udzielić prawniczej porady. Przy okazji dowiedzą się o represjach w Polsce ery Edwarda Gierka.

Na zwycięzców gry czekają atrakcyjne nagrody, a do udziału w niej zapisywać można swój kilkuosobowy patrol do 7 maja za pośrednictwem adresu mailowego muzeum – muzeumprl@muzhp.pl.

Nowohucka placówka, oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie, przygotowuje także wystawę poświęconą KOR. I ona od 20 maja chce – dzięki multimediom – przyciągnąć młodych ludzi. Widz usłyszy w muzeum opowieść rodziny robotniczej o realiach protestów z 1976 roku. Pozna np. historię kobiety, która po aresztowaniu męża została sama z czwórką dzieci, w dodatku z piwnicy ukradziono jej zapas węgla. Takim relacjom towarzyszyć będą wspomnienia działaczy KOR.

Miejska gra już odniosła sukces – jej projekt zdobył II miejsce w konkursie „Dom z wyższą kulturą" Alior Banku i dzięki ponad 64 tys. głosów oddanych przez internautów dostał 15 tys. zł dofinansowania na hardKORową lekcję historii.

Więcej informacji na stronach internetowych Muzeum Historii Polski