13 lipca 2000 r. zmarł emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Zagłady, a po II wojnie światowej profesor Georgetown University. Jan Karski za swoją działalność został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego, dwukrotnie Orderem Virtuti Militari, amerykańskim Medalem Wolności, a także tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Z wykształcenia prawnik, był też dyplomatą, historykiem i wykładowcą akademickim. Podczas II wojny światowej jako działacz polskiego ruchu oporu z narażeniem życia przedostał się do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy. Będąc świadkiem Zagłady, jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego spotykał się z głowami państw i politykami, próbując nakłonić ich do zdecydowanych działań by uratować miliony Żydów. Jego apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły jednak rezultatów. Po wojnie pozostał na emigracji w USA, gdzie przez 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu na Uniwersytecie Georgetown.

W związku z rocznica jego śmierci odbędą się liczne uroczystości.

W poniedziałek, 13 lipca o godz. 16 upamiętnienie legendarnego kuriera rozpocznie złożenie kwiatów przed tablicą memoratywną przy ul. Czerwonego Krzyża 6 na warszawskim Powiślu, gdzie Jan Karski współredagował podczas wojny Biuletyn Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie przedstawiciela rodziny zmarłego oraz dyplomatów z ambasady Stanów Zjednoczonych, Izraela i Niemiec. Następnie o godz. 18. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się msza święta w jego intencji.

W niedzielę 12 lipca 2020 r. o godz. 15.30 dzielnica Śródmieście wspólnie z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego zaprasza na złożenie kwiatów przy pomniku-ławeczce Jana Karskiego przy muzeum POLIN, o godz. 17 zaplanowana jest zaś msza święta w intencji Jana Karskiego w kościele środowisk twórczych św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego, ul. Senatorska 18 B w Warszawie, a w godz. 18 – 19 odbędzie się koncert dedykowany Janowi Karskiemu.

Tego samego dnia o godz. 12.30 w Archikatedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi rodzina i Towarzystwo Jana Karskiego zapraszają na mszę świętą w intencji zmarłego, po której nastąpi wręczenie tegorocznej nagrody Orła Jana Karskiego.