- Podczas wyprawy naukowej badacze z Instytutu Oceanologii im. Piotra Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk nie tylko wywiązali się ze swoich zadań, ale także zbadali szereg podwodnych obiektów historycznych u wybrzeży Obwodu Kaliningradzkiego, w rejonie Zatoki Gdańskiej. W rezultacie odkryto nieznany okręt wojenny, którego nie ma w bazie danych zatopionych statków - powiedział w rozmowie z agencją Interfax kierownik wyprawy Dmitrij Dorochow.

Według niego pierwsze badania obiektu wskazują, że jest to niemiecka wojskowa barka z własnym napędem, pochodząca z czasów II wojny światowej. „Jednostki te, dysponujące dobrym uzbrojeniem, w tym działkiem przeciwlotniczym, były aktywnie wykorzystywane pod koniec wojny, do ewakuacji wojsk niemieckich z Prus Wschodnich” - zaznacza agencja.

- Ale w archiwach sowieckich nie ma danych, by nasze samoloty lub łodzie torpedowe zatopiły niemiecką barkę w tym rejonie. Wiadomo, że działało tu brytyjskie lotnictwo. Być może to brytyjscy piloci zatopili ten mały okręt - wyjaśnił Dorochow.

- Dalsze badania podwodne pomogą historykom odpowiedzieć na pytanie, co wydarzyło się na tych wodach dziesiątki lat temu - podsumował naukowiec.

Jednym z regularnych zadań, które w czasie wyprawy wykonywali naukowcy z Instytutu Oceanologii, było „zebranie danych pozwalających ocenić konsekwencje budowy przez Polskę kanału przez Mierzeję Wiślaną” - już wcześniej informowała agencja TASS.