- W symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia, warszawski PGE Narodowy ponownie stanie się areną, na której świętować będziemy wspólnie kolejną rocznicę ważną dla polskiej historii i kultury. Podobnie jak w 2018, kiedy na największym polskim stadionie odbył się wyjątkowy Koncert dla Niepodległej - mówił w środę na konferencji prasowej prof.  Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Stadion PGE Narodowy zamieni się podczas widowiska w gigantyczną scenę, na której wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski, Kasia Cerekwicka. Na płycie areny wyrosną wokół niej polskie i bolszewickie okopy. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Pojawią się także dziesiątki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych.

- Przejdziemy kolejną metamorfozę. Realizując to widowisko historyczno-multimedialne chcieliśmy przekazać, że historia nie jest czymś dalekim; połączyć przeszłość z teraźniejszością. – mówiła Marzena Małek, pomysłodawczyni widowiska z zarządu spółki PL.2012+ operatora PGE Narodowego. - Na około 7 tys. m kw. na płycie boiska wyrośnie olbrzymia scenografia w wykonaniu firm, które wykorzystują do aranżacji wszystkie nowoczesne techniki multimedialne, ikonografii, animacji komputerowej. Wszystko to będzie żyło. Myślę, że będzie to widowisko na miarę XXI wieku, na miarę stulecia Bitwy Warszawskiej.

Wykonawcą muzyki towarzyszącej widowisku jest Orkiestra Polskiego Radia. W obchody stulecia  Bitwy Warszawskiej Polskie Radio włącza się także dwupłytowym albumem „1920. Bitwa, która ocaliła Europę". 

Widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom” jest pierwszą impreza masową na PGE Narodowym – bilety są dostępne na: www.1920.pgenarodowy.pl (ceny od 10 zł). Bezpośrednio będzie mogło je obejrzeć 10 tys. widzów. Obowiązują zasady reżimu sanitarnego: maseczki i zachowanie dystansu, wiec część miejsc w sektorach pozostanie wolna.

Premierowe wydarzenie będzie transmitowana 15 sierpnia o godz. 20.30 w TVP.

A w skróconej wersji widzowie mogą oglądać je jeszcze czterokrotnie na żywo na PGE Narodowym od 20 do 23 sierpnia..

Widowisko organizowane jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. O jego wartość merytoryczną i artystyczną zadba Biuro Programu „Niepodległa”.