To niezwykłe wydarzenia ma uczcić nie tylko 100-lecie urodzin Jana Pawła II, ale i 100-lecie Bitwy Warszawskiej (Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Urodziłem się w maju 1920 roku, kiedy bolszewicy szli na Warszawę"). Sztafeta rozpoczęła się 10 sierpnia w Wadowicach a zakończy 15 sierpnia w Radzyminie.

Trasa sztafety prowadzi wzdłuż miast położonych nad Wisłą (Kraków, Wieliczka, Tarnobrzeg, Sandomierz, Józefów nad Wisłą, Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin, Góra Kalwaria, Warszawa, Radzymin).

Celem ekosztafety  - jak tłumaczy jeden z jej współorganizatorów, ksiądz Marcin Schmidt, jest ukazanie związku Karola Wojtyły z wydarzeniami Bitwy Warszawskiej.

Jan Paweł II o Cudzie nad Wisłą mówił wielokrotnie. Osobiście odwiedził miejsce pamięci Bitwy Warszawskiej w Radzyminie w 1999 r. - Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem - mówił wówczas.

Papież przypomniał również historię Piusa XI, który w 1920 r., będąc jeszcze nuncjuszem apostolskim w Polsce – pozostał w Warszawie w czasie wojny, a następnie już jako papież w prywatnej kaplicy w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo umieścił obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a na bocznych ścianach zlecił wykonanie fresków przedstawiających Bitwę Warszawską i Obronę Jasnej Góry.

Uczestniczący w ekopielgrzymce Sokół 4x4 powstał w Zgorzeleckim Klastrze Energii bazujący na Land Roverze. Wykorzystano w nim baterię o pojemności 85 kWh i napęd 4×4. Co jednak najciekawsze, auto wyposażono w zestaw czujników, które w czasie rzeczywistym zbierają dane o jego stanie – a te można następnie przesłać z wykorzystaniem WiFi lub GSM

Sokół 4×4 został pomyślany jako pojazd poruszający się w najcięższych warunkach, z możliwością brodzenia w wodzie oraz przy dużym zasoleniu.

Samochód już w przyszłym roku mógłby trafiać do kopalń, straży granicznej czy ratowników górskich.

Organizatorem pielgrzymki jest Instytyt Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu. Instytut był w 2019 roku organizatorem pierwszej w świecie Emobilnej Pielgrzymki Europejskim Szlakiem Sanktuariów zakończonej prywatną audiencją u Papieża Franciszka, a następnie organizatorem The Emobi Road to COP25 Madrid.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ