Resort obrony narodowej opublikował właśnie program uroczystości państwowych na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W trakcie tej uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta RP i szefa MON, a także kombatanta, weterana Wojska Polskiego oraz harcerza. Resort obrony narodowej nie ma w planach – dowiedzieliśmy się, aby głos zabrała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Gdańska wynika, że oczekiwania pani prezydent były takie, iż będzie miała możliwość wygłosić przemówienie. Tym bardziej, że przez 20 lat samorząd gdański był gospodarzem uroczystości na półwyspie.

„ Prezydent Gdańska (najpierw Paweł Adamowicz, a następnie Aleksandra Dulkiewicz) nieprzerwanie od ponad 20 lat jest organizatorem obchodów na Westerplatte. Zdaje więc sobie sprawę jak skomplikowana logistycznie jest organizacja tej uroczystości. Tym bardziej, że wszystkim nam zależy na tym, aby możliwie duża grupa naszych rodaków mogła w nich uczestniczyć. Pomimo, iż MON będzie w tym roku organizatorem obchodów, prezydent Gdańska zaproponowała swoją pomoc, między innymi poprzez pozytywną reakcję na prośbę organizatorów o uruchomienie i sfinansowanie transportu publicznego. Mamy nadzieję, że biorąc pod uwagę dorobek 20 lat oraz to, że Westerplatte jest nierozerwalnie związane z Gdańskiem, prezydent Dulkiewicz będzie miała możliwość zabrać głos podczas uroczystości o 4.45 na Westerplatte" – napisała do „Rzeczpospolitej" Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

Główna część uroczystości państwowych, które od tego roku organizuje Wojsko Polskie, rozpocznie się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45. W programie m.in. włączenie syren alarmowych, odśpiewanie Hymnu RP, zapalenie Znicza Pokoleń, odegranie specjalnie skomponowanego Marszu Bohaterów Westerplatte, odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salutu armatniego, wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom poległych obrońców Westerplatte, modlitwa oraz złożenie kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Uroczystość na Westerplatte poprzedzi ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, która rozpocznie się o godz. 4.00.

MON przypomina, że teren, na którym znajdują się willa oficerska, wartownia nr 3 i pomnik Obrońców Wybrzeża na mocy decyzji wojewody pomorskiego przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przekazany obszar będzie odtąd zarządzany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W przyszłości powstanie tam muzeum.

Organizatorzy zalecają korzystanie ze specjalnie przygotowanych przez miasto Gdańsk i Wojsko Polskie – bezpłatnych – linii autobusowych. Będą one kursowały z terenu całego Trójmiasta i dowoziły uczestników bezpośrednio pod wejścia do sektorów dla publiczności (teren Portu Gdańskiego). Będą też specjalne autobusy dla harcerzy i kombatantów.

Jednocześnie przypominają, że w związku z panującą epidemią koronawirusa, podczas dojazdu oraz uroczystości obowiązują zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. „Prosimy o zakrywanie twarzy maseczkami lub przyłbicami, zarówno w pojazdach transportu zbiorowego, jak i w sektorach dla publiczności" – apeluje MON.

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte.

Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.