Akt oskarżenia został wysłany do sądu pod koniec lutego. Został on oparty o materiały wyłączone ze śledztwa w sprawie związku przestępczego działającego w strukturach MSW.

Pion śledczy IPN prowadzi śledztwo dotyczącego związku przestępczego działającego w ramach struktur w dawnym MSW w latach 1956-89. Ich członkowie mają na koncie m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji. W ramach śledztwa wyjaśnianych jest 46 spraw. Dotyczą m.in. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, niewyjaśnionych zgonów ks. Stefana Niedzielaka oraz ks. Sylwestra Zycha.

Jak informuje naczelnik pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN Marcin Gołębiewicz, skierował on do Sądu Okręgowego w Radomiu akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi G., Markowi Januszowi K. - funkcjonariuszom Wydziału III Departamentu III A MSW oraz Wiesławowi Andrzejowi S. - funkcjonariuszowi Wydziału III A KW MO w Radomiu.

"Oskarżonym zarzucono popełnienie w okresie w okresie od 19 do 21 października 1981 r. w Radomiu zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości polegającej na przekroczeniu uprawnień służbowych w związku z opracowaniem i wdrożeniem kombinacji operacyjnej, zmierzającej bezpośrednio do podstępnego podania działaczce NSZZ „Solidarność" Annie Walentynowicz środka farmakologicznego o nazwie „Furosemidum", za pośrednictwem tajnego współpracownika posługującego się pseudonimem „Karol", w celu co najmniej ograniczenia możliwości poruszania się przez wymienioną i uniemożliwienia jej odbywania spotkań z załogami zakładów pracy, przez co działali na szkodę interesu prywatnego Anny Walentynowicz, usiłując tym samym narazić ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo utraty życia" - czytamy w komunikacie IPN.

Jak informuje pion śledczy IPN oskarżonym zarzucono także popełnienie przestępstwa wzięcia udziału w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa. Jak informuje IPN oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Anna Walentynowicz, była ikoną ruchu solidarnościowego. Była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, tworzyła też NSZZ "Solidarność". W latach 70. i 90. wielokrotnie zatrzymywana i aresztowana. Jak ujawnił IPN jej rozpracowywaniem zajmowało się około stu funkcjonariuszy i współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu - 154 M w Smoleńsku.