Czytaj także:

"Z początku pewna liczba Żydów z okolicy została wysłana do lokalnych obozów koncentracyjnych. Ale w 1941 wojsko niemieckie, polskie SS (Schutzstaffel) i kolaboranci rozpoczęli zapędzanie żydowskich rodzin do prowizorycznych gett" - brzmi fragment, za który autorzy przeprosili już Polaków, kierując słowa ubolewania na ręce polskiego ambasadora w Kanadzie.

Wcześniej pod petycją, domagającą się od autorów przeprosin dla Polaków, podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób. Autorzy wyjaśniając swoją wpadkę podkreślali, że chodziło im o niemieckie oddziały SS na terytorium Polski, a zastosowanie przez siebie określenia "polskie SS" określili mianem "poważnego gramatycznego błędu".

Autorzy zapowiedzieli również dodanie erraty do książki - ambasada Polski w Ottawie zasygnalizowała już, że chciałby mieć wpływ na jej treść.

SS było elitarną niemiecką formacją nazistowską, podległą bezpośrednio Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i funkcjonującą poza strukturami Wehrmachtu. Do SS należeli najbardziej fanatyczni zwolennicy III Rzeszy.