Uroczystości rozpoczną się mszą żałobną o godz 14.30 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie.

Po nabożeństwie szczątki bohatera narodowego zostaną odprowadzone do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i wojskowy, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, oraz kierownictwa MON.

- Wreszcie, po 65 latach od zamordowania „Łupaszki" przez komunistów oraz po wydobyciu go w 2013 roku z bezimiennego dołu na „Łączce" Powązek Wojskowych przez ekipę naukowców prof. Krzysztofa Szwagrzyka, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka" spocznie we własnym grobie – mówi Tadeusz Płużański, prezes fundacji „Łączka".

Apeluje o udział w pogrzebie bohatera. - Musimy być tam wszyscy, żeby pożegnać wybitnego Polaka, patriotę, dowódcę dwóch konspiracji: antyniemieckiej i antysowieckiej, Żołnierza Niezłomnego – mówi Płużański.

Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych -Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

"Łupaszka" przez dziewięć lat walczył o wolną Polskę. Najpierw z Niemcami, później z Sowietami. Zginął 8 lutego 1951 w ciemnej piwnicy mokotowskiego więzienia. Wraz z innymi ofiarami komunistycznej bezpieki pochowano go w anonimowym grobie w kwaterze "Ł" na Wojskowych Powązkach.

Szczątki żołnierza Armii Krajowej odnaleziono wiosną 2013 r. podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN poszukiwał miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.