- Przed II wojną jedna trzecia mieszkańców tego miasta to byli Żydzi – przypomina prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN. - Przez getto warszawskie przeszło prawie pół miliona ludzi, nie tylko Żydów warszawskich, ale też Żydów z okolicznych miejscowości i deportowanych. Warszawa jest jedynym miastem w Europie, które miało dwa powstania przeciwko III Rzeszy – to w getcie, które wybuchło 19 kwietnia w 1943 roku i powstanie warszawskie w 1944 roku.

Edukacyjna akcja Żonkile jest organizowana po raz czwarty w Warszawie i innych miastach. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku, 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. 

Ewa Budek - pomysłodawczyni akcji żonkile, specjalistka ds. programów kulturalnych w Muzeum  POLIN tłumaczy, że jej inspiracją był Dzień Pamięci obchodzony 11 listopada w krajach Wspólnoty Narodów, m.in. w Wielkiej Brytanii, upamiętniający poległych w wojnach. Tam Dzień Pamięci bywa nazywany Dniem Maka (Poppy Day) od czerwonych maków, które ludzie przypinają powszechnie jako wyraz hołdu dla tych, którzy oddali życie za ojczyznę. 

19 kwietnia premierę będzie miał także film „Nie było żadnej nadziei” w reż. Kamy Veymont, wyprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN specjalnie na 73. rocznicę powstania w getcie (na stronie www.polin.pl o godz. 12.30). Opowiada on o przebiegu powstania i pokazuje historię oraz motywy walczących, łącząc materiały archiwalne z  Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej z animacją Michała Rusinka. 

– To pierwsza próba w Polsce opowiedzenia historii dokumentalnej taką metodą – mówi reżyserka. - Bohaterowie animacji, m.in. Marek Edelman, Mordechaj Anielewicz, czy Tosia Altman, zostali wykreowani na podstawie zdjęć. Staraliśmy się działać na emocje, wybierając kamienie milowe z historii, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, na czym polegało i jak dramatyczne było powstanie w Getcie Warszawskim.

Muzeum POLIN  wraz z Fundacją Klamra oraz Stowarzyszeniem Stacja Muranów wsparło także odtworzenie muralu Dariusza Paczkowskiego, znanego twórcy street artu,  przedstawiającego wizerunek Marka Edelmana na terenie byłego getta na warszawskim Muranowie. Pierwotnie artysta namalował go na elewacji domu przy Nowolipki 9 B (na 70. rocznicę powstania), ale półtora roku później został tam zamalowany. Obecnie kompozycję można już oglądać na budynku szkoły przy Karmelickiej 26. 

– Projekt zrobiłem na podstawie zdjęcia Marka Edelmana – mówi „Rzeczpospolitej” Dariusz Paczkowski.– Żonkil w zaciśniętej dłoni to mój pomysł. Przyszedł mi do głowy zanim zaczęła się akcja Żonkile, chociaż inni uważali, że może powinien być to raczej pistolet, albo koktajl Mołotowa. Wolałem mój wybór, bo przecież Marek Edelman przez całe życie walczył o życie, wolność i pewne wartości, a ten kwiat wyraża wszystkie te nadzieje. Mój projekt rozprzestrzenił się w wielu miejscach w Krakowie, Łodzi, Opolu, Bielsku Białej, a teraz będę go jeszcze malował we Wrocławiu. 

Warto również odwiedzić nową multiplatformę edukacyjną „Żydowska Warszawa” pod adresem warsze.polin.pl. Jest to przewodnik multimedialny po dawnej żydowskiej Warszawie. Można tam znaleźć  m.in. dziewięć komiksów, opowiadających o losach ludzi, którzy odegrali w historii szczególną rolę, jak właśnie Marek Edelman. Autorką scenariusza komiksu o nim jest Moniak Powalisz, a rysunków Jacek Michalski.

Pełny program obchodów 73. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim na stronie www.polin.pl