Niedzielski, który w piątek przebywał we Lwowie, razem ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wiktorem Laszko odwiedził Lwowski Szpital Obwodowy dla weteranów wojennych i osób represjonowanych. Jak podawał na Twitterze jego resort, minister „rozmawiał z lekarzami i rannymi w działaniach wojennych o bieżących potrzebach w leczeniu pacjentów”. 

Zdjęcia z wizyty Niedzielskiego opublikował na swojej stronie na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy. Na jednej z fotografii można było zobaczyć, jak polski minister rozmawia z personelem szpitala w sali, w której powieszone były dwie flagi - ukraińska oraz czerwono-czarna, używana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów.

W latach 1942-1946 OUN i UPA wraz z angażowanymi przez nie wiejskimi bojówkami ukraińskimi wymordowały na Wołyniu i w Galicji łącznie ok. 120 tys. Polaków, od niemowląt do starców, niszcząc przy tym kilka tysięcy polskich osiedli i kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw.

Zdjęcie skomentował m. in. rzecznik MSZ Łukasz Jasina. W odpowiedzi na wpis na Twitterze Marcina Torza z „Super Expressu”, który apelował by „wyjaśnić Ukraińcom, że nas po prostu boli widok tej flagi”, Jasina stwierdził: „Nie tylko pana boli ten symbol”.

Na ten wpis odpowiedział z kolei twitterowy profil Ministerstwa Zdrowia. „Nie była to flaga pod którą strona ukraińska przyjmowała ministra Adama Niedzielskiego. Była to flaga jednego z rannych żołnierzy w jednej z wielu sal. Zwróciliśmy uwagę stronie ukraińskiej i wizyta w tej sali zakończyła się” - przekazano we wpisie.

Czytaj więcej

Tomasz Terlikowski: Polska wymusza na Ukrainie przyjęcie swojej perspektywy

W drugiej połowie 1942 r. na Wołyniu OUN przystąpiła do systematycznego mordowania zamieszkałych tam Polaków, posługując się zorganizowanymi przez tę organizację oddziałami partyzanckimi, nazwanymi w późniejszym czasie Ukraińską Powstańczą Armią (UPA). Początkowo ginęły pojedyncze osoby i rodziny. W lutym 1943 r. na III Konferencji OUN postanowiono „usunąć” wszystkich nie-Ukraińców, którzy – w ocenie OUN – zajęli ukraińskie ziemie. W praktyce realizacja tego postanowienia polegała na ludobójczych mordach na olbrzymią skalę Polaków będących w tym czasie najliczniejszą nieukraińską grupą narodowościową na obszarze działania OUN.