„Każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań może przyłączyć się do wyjątkowej akcji społecznej i wywiesić flagę. Później wystarczy opublikować zdjęcie w mediach społecznościowych z hashtagiem #mojaflaga”, namawia biuro programu „Niepodległa”.

2 maja prezydent Andrzej Duda z małżonką wezmą udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na placu Zamkowym w Warszawie. O godz. 11.15 będzie miało miejsce podniesienie flagi na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, o godz. 12.45 zaplanowany jest przemarsz żołnierzy Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z flagami na plac marszałka J. Piłsudskiego. W czasie przemarszu podchorążowie rozdawać będą broszury ze wskazówkami, jak szanować flagę i symbole narodowe. Na placu Piłsudskiego żołnierze utworzą kontur mapy Polski.

Czytaj więcej

Grób Hubala w Inowłodzu? Hipoteza za hipotezą

W Krakowie na Małym Rynku w godz. od 12 do 15 odbędzie się zaś piknik „Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę”. Rozdanych zostanie 2 tys. flag.

Główne uroczystości Święta 3 Maja odbędą się na pl. Zamkowym w Warszawie. Weźmie w nich udział prezydent. O godz. 9.30 wezmą oni udział w Mszy świętej w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej, w południe na placu Zamkowym planowane jest wystąpienie prezydenta.

Tego dnia w Warszawie odbędzie się bieg Konstytucji 3 maja. Zaś w Łazienkach Królewskich piknik historyczny, któremu będzie towarzyszyła parada konna i pokaz kawalerzystów. W godz. 10–16 w Pałacu na Wyspie (Sala Salomona) na zwiedzających czekać będą muzealni edukatorzy, którzy opowiedzą o konstytucji.

W Krakowie o godz. 10, w katedrze wawelskiej, odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy złożą kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego. Potem na pl. Matejki, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, odbędzie się m.in. uroczysta zmiana warty oraz odczytanie apelu pamięci. Uroczystości zakończy defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.