Swietłana Aleksijewicz, białoruska laureatka literackiej nagrody Nobla spotkała się z czytelnikami w Nowym Jorku. Na spotkaniu poruszony został temat mordowania Żydów w czasie II wojny światowej.

Pisarka powiedziała, że Polacy mordowali Żydów, a nawoływać do tego mieli księża podczas mszy. Aleksijewicz dodała, że swoją wiedzę opiera na podstawie opinii polskiego dziennikarza. 

– I wy wiecie, co robiła Polska z Żydami? Jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda – powiedziała Aleksijewicz.

Słowa te skomentowało polskie MSZ. „Tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego. Chciałbym przypomnieć, że podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci”. 

Otwarty list do pisarki zamierza wysłać również Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.

"Stwierdzenie "Księża wprost na kazaniach mówili - zabij Żyda" to ordynarne kłamstwo, a nie "punkt widzenia"." - napisał na Facebooku ks.  Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Więcej: TVP Info