Inscenizacja odbędzie się w najbliższy weekend 1 i 2 października w Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu w Małopolsce oraz jego okolicach. Weźmie w niej udział kilkaset osób m.in. z Czech, Polski, Węgier, Słowacji, Niemiec i Ukrainy. Inscenizacja zorganizowana zostanie po raz czwarty.

Jak podkreślają organizatorzy celem jest propagowanie wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Stanisława Lubomirskiego, rozwijanie zainteresowań historii i kultury oraz promocję zamku i regionu.

W trakcie dwóch dni chcą zaprezentować inscenizację bitwy, która rozegrała się pod Chocimiem w 1621 roku oraz jej następstwa, czyli podpisanie traktatu pokojowego z Turkami, co uchroniło ówczesną chrześcijańską Europę przed zalewem islamu. Chodzi o bitwę, którą stoczyły wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, a po jego śmierci Stanisława Lubomirskiego, oraz armia turecka sułtana Osmana II.

W programie jest też przegląd wojsk księcia Lubomirskiego (w XVII wieku Lubomirski posiadał jedną z największych prywatnych armii, której część stacjonowała na wiśnickim zamku), pokazy konne i sokolnicze oraz turnieje i warsztaty, które mają przybliżyć realia panujące w Polsce w pierwszej połowie XVII wieku.

Nie zabraknie również zespołów muzyki dawnej z Polski i zagranicy. A dla uatrakcyjnienia obchodów 400-lecia nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi, w które to obchody wpisuje się tegoroczna edycja wydarzenia, planowana jest również inscenizacja ślubu oraz wesela magnackiego z okresu Polski sarmackiej, w tym przejazd pary młodej ulicami miasta w XVII-wiecznym powozie, w obstawie dragonów Stanisława Lubomirskiego.

Pokazy organizuje grupa miłośników historii działająca na terenie gminy Nowy Wiśnicz od 2009 r. Stacjonuje ona na Zamku Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu.

Stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula odtwarza wydarzenia z różnych okresów historycznych, ale najczęściej z przełomu XIV wieku oraz pierwszej połowy XVII wieku (ze względu na okres świetności rodziny Lubomirskich).

Grupa ta zajmuje się między innymi szermierką, łucznictwem, tańcem historycznym. W jej ramach działają rzemieślnicy: płatnerze, szewcy, krawcy i hafciarki, oraz kuglarze i mistrzowie ognia. Członkowie zespołu prowadzą lekcji historii dla dzieci.

Wstęp wolny.

"Rzeczpospolita" ma patronat nad wydarzeniem.