Przemycone z Europy Środkowej akta wojenne, ujawniające wczesne dowody na Holocaust i istnienie obozów śmierci, to tylko część dokumentów, które w tym tygodniu mają być po raz pierwszy upublicznione.

Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych zostanie otwarte w Wiener Library w Londynie wraz z dostępnym online katalogiem.

Archiwum zostało zamknięte wraz z zakończeniem prac Komisji pod koniec lat 40-tych, gdy Niemcy Zachodnie stały się ważnym sojusznikiem aliantów na początku zimnej wojny.

Akta zawierają zgromadzone przez ONZ dowody od stycznia 1942 roku. Pokazują na przykład, że gwałty i zmuszanie do prostytucji były ścigane jako zbrodnie wojenne m.in. w takich krajach jak Polska, Grecja czy Filipiny już pod koniec lat czterdziestych. Wcześniej sugerowano, że takie zarzuty stawiano dopiero po konflikcie na Bałkanach w ostatniej dekadzie XX wieku.

W dokumentach można znaleźć również informacje o tym, że polski rząd na emigracji dostarczał niezwykle szczegółowych opisów obozów koncentracyjnych w Treblince czy Auschwitz.

W aktach jest też oświadczenie brytyjskiego żołnierza Harry'ego Ogdena, który został aresztowany w norweskim Narviku w 1940 roku. Żołnierz zdołał uciec z obozu jenieckiego i schronił się u polskich partyzantów, ale potem został uwięziony ponownie i przetrzymywany w obozie w Auschwitz.

Wiener Library została założona w Amsterdamie w 1934 roku przez dra Alfreda Wienera w celu monitorowania przejawów antysemityzmu. Założyciel przesłał swoją kolekcję do Londynu w przededniu drugiej wojny światowej, a następnie współpracował z brytyjskim rządem, informując o reżimie Hitlera i dostarczając dowodów do procesów w Norymberdze.

- Katalog Komisji Zbrodni Wojennych ONZ, który można przeszukiwać online, będzie w tym tygodniu udostępniony za pośrednictwem naszej strony internetowej  - zapowiedział archiwista biblioteki Howard Falksohn.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania. Niektóre pliki PDF (z 900GB, które zostały skopiowane) zawierają ponad 2 tysiące stron. Po raz pierwszy będą dostępne dla każdego. Może być tak, że całe rozdziały historii ulegną zmianie, z powodu nowych dowodów - dodał.