Dziś podczas Dnia Flagi na Zamku Królewskim uroczyście podniesiono flagę państwową, tyle, że sama Wieża Zegarowa wymaga pilnego remontu. Straszy bowiem odrapanym tynkiem i odstraszającymi tynkami.

Podczas dzisiejszych uroczystości na pl. Zamkowym, która odbyła się z asystą wojskową, uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, a także m.in. jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, szefowa kancelarii Małgorzata Sadurska, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz czy wojskowi dowódcy.

Biało-czerwona flaga została wciągnięta na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego na komendę dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa, po której prezydent i pierwsza dama rozdawali przybyłym na Plac Zamkowy biało-czerwone flagi.

Po tym, jak zdjęcia z uroczystości trafiły do sieci, szybko pojawiły się tam komentarze, bo Wieża Zegarowa jest w złym stanie. Odpada z niej elewacja.

"Flaga ma przykryć obdrapany, sypiący się Zamek Królewski? Polska w pigułce" - pisał jeden z internautów. Inny dodał, że Zamek Królewski jest odrapany, a tynki odpadają. "Podniesienie flag obnażyło jego stan. Symbol Warszawy jako ruiny" – dodał.

Do sprawy odniosła się też posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. "Dziś na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego uroczyście wciągnięto Flagę RP. Żołnierze na baczność.Hymn. Flaga łopocze dumnie na tle... koszmarnie zniszczonych, zmurszałych, odpadających od ogromnych zacieków tynków Zegarowej Wieży" – zauważa posłanka.

Dodała, że to wszystko wygląda jakby zawieszano flagę na ruinach odbitego z rąk wroga budynku. "Czy ktoś z Zamku Królewskiego lub Kancelarii Prezydenta ogląda te żenujące zdjęcia? – pyta Krystyna Pawłowicz. I dalej: "A co robi prezydent Warszawy? Jak zwykle na złość?"

Jej zdaniem taka „uroczysta" ekspozycja flagi RP łamie ustawę o godle i barwach narodowych nakazującą godne i w godnym otoczeniu wystawianie polskich barw.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

"To już kolejna uroczystość upokarzająca polska flagę na Zamku Królewskim.W ubiegłym roku też tak było" – przypomina Krystyna Pawłowicz. I zastanawia się czy może Polacy powinni zrzucić się na otynkowanie Wieży Zamkowej, albo w przyszłości nie zawieszać tam polskiej flagi?

"To równie niegodne, jak komorowski orzeł z białej czekolady, albo gorzej – uważa posłanka PiS. I apeluje: "Opiekunowie Zamku i flagi RP: Zróbcie coś, bo to wasza kompromitacja."

Stołeczny ratusz nie wypowiadał się dziś w sprawie remontu Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego i odsyłał do resortu kultury, którego rzecznik nie odbierał dziś telefonu od dziennikarzy.