25 marca w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej obchodzony jest Dzień Wolności Białorusi – święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki.

Aby zademonstrować solidarność i wsparcie dla białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno upominają się o swobody demokratyczne Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego inicjują akcję #LightfForBelarus.

Akcja polega na iluminacji tego dnia siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce, Europie i na świecie kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi.

W ramach solidarności z narodem białoruskim w Warszawie zorganizowana zostanie wystawa fotografii "Białoruś " Marsz Wolności". Siedmioro fotografów przedstawi swoje prace z protestów na Białorusi. Można ją obejrzeć w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie od 4 do 25 marca. Wystawa powstała z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16 grudnia 2020 roku przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.Wystawa fotograficzna dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy białoruskich fotografów i fotografek: Darii Buriakiny, Nadii Bużan, Andrieja Liankiewicza, Lesi Pcholki, Wolhy Szukajły, Julii Szabłowskiej i Aleksandra Wasukowicza.