Biały brzozowy krzyż jest do dziś symbolem Kwatery Batalionu Armii Krajowej "Zośka" – pierwszej kwatery żołnierzy Armii Krajowej na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, w której na początku kwietnia 1943 r. został pochowany Jan Bytnar „Rudy".

Od tego czasu rodzina, przyjaciele i sympatycy tego harcerskiego batalionu dbają o wygląd, inicjują i organizują prace przy utrzymaniu grobów znajdujących się m.in. na kwaterze brzozowych krzyży. Pod stu dwudziestoma brzozowymi krzyżami leży tam 212 żołnierzy Batalionu.

Wszystkie krzyże co 3-4 lata muszą być wymieniane ze względu na nietrwałość tego materiału. Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol" od ponad 30 lat sprawuje pieczę nad kwaterą, prowadząc co roku dwie kwesty: 1 sierpnia i 1 listopada, które służą m. in. pokryciu kosztów utrzymania kwatery, w tym jej remontów.

Od zeszłego roku, w związku z pandemią koronawirusa zbieranie funduszy w formie kwesty na cmentarzu stało się niemożliwe - informuje komitet.  Tymczasem w 2021 r. zaplanowana została wymiany drewnianych krzyży. Dlatego Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka" i "Parasol" apeluje o wpłacanie pieniędzy na ten cel.

Na portalu zrzutka.pl zorganizowana została zbiórka pieniędzy. Na wymianę krzyży potrzeba 50 tys. zł, do dzisiaj udało się zebrać ponad 12 tys. zł.