Kostium - granatowa sukienka, beret i torebka, reklamowany był przez firmę HalloweenCostumes.com jako "historyczny kostium Anny Frank dla dziewcząt".

Anna Frank była żydowską dziewczynką, która wraz z rodziną podczas II wojny światowej ukrywała się w Amsterdamie przed nazistami. Udawało się to przez dwa lata, ale kryjówka została wydana, a rodzina Anny Frank znalazła się w obozie koncentracyjnym w Bergen-Belsen. Tam zginęła matka i siostry dziewczynki, a ona sama w wieku 16 lat zmarła na tyfus, krótko przed wyzwoleniem obozu.

Podczas dwuletniego życia w ukryciu Anna Frank pisała pamiętnik. Pierwszy wpis pochodzi z dnia jej 13. urodzin. To trzy tomy notatek opisujących życie ukrywającej się rodziny.

Dziennik dziewczynki ujawnił w 1946 roku jej ojciec, który jako jedyny przeżył pobyt w Bergen-Belsen, a sama Anna Frank stała się symbolem żydowskiego cierpienia podczas wojny i losu cywilów w okupowanej Europie.

Pojawienie się oferty kostiumu na Halloween, stylizowanego na sukienkę dziewczynki, wywołało oburzenie. "To obrzydliwe", "Brak słów" - tak najczęściej reagowali internauci.

Wśród internautów znalazły się jednak osoby, które uznały, że wykorzystanie tego typu ubioru jest okazją do nauki historii.

Na temat kostiumu wypowiedzieli się również przedstawiciele Muzeum Auschwitz, których zdaniem jest to trywializowanie Holokaustu.

Firma  HalloweenCostumes przeprosiła osoby urażone i wycofała ze sprzedaży strój Anny Frank. Tłumaczyła jednak, że w jej ofercie są nie tylko propozycje kostiumów na Halloween, ale również stroje historyczne.