"Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror" - poinformował w niedzielę Instytut Pamięci Narodowej.

Pracownikom instytutu nie udało się wcześniej ustalić nazwiska kobiety, której fotografia znajdowała się w teczce "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie".

O pomoc w ustaleniu, kto znajduje się na zdjęciu, poproszono internautów. Odzew był natychmiastowy, ponieważ już we wtorek IPN poinformował, że poszukiwana kobieta to Maria Barr.

"Według „Dziennika Polskiego” (nr 896 z 11 czerwca 1943 roku) Maria Barr to żona brytyjskiego pilota (dowódcy 107. Dywizjonu RAF) Philipa Rexa Barra, który zginął w 1942 nad Holandią. Na naszej fotografii Maria Barr trzyma w dłoniach jego pośmiertnie odznaczenie - D.F.C. (Distinguished Flying Cross), które odebrała osobiście z rąk króla Jerzego VI w 1943 roku" - przekazał IPN.

Kobieta urodziła się w Grodnie, a studia rozpoczęła w Wilnie. Na emigracji poślubiła w 1941 roku Philipa, który rok później zginął śmiercią lotnika. 

Maria kilka lat później ponownie wyszła za mąż, ponownie za lotnika, tym razem Polaka. Od 1943 roku pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu w Edynburgu.

"Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania, pasji i wiedzy. Gratulujemy i zapraszamy do dalszego obserwowania naszego profilu, na którym w niedalekiej przyszłości z pewnością będziemy publikować materiały, które wymagają podobnych działań i współpracy" - przekazał IPN.